Равнинната проекция се дефинира чрез два неограничени радиуса на кривина. Конусът и цилиндърът се дефинират чрез един ограничен и един неограничен радиус на кривина. Концептуално, цилиндърът и конусът могат да бъдат „ отрязани“ успоредно на централната им ос( която е посоката на безкраен радиус на кривина) и „ разгънати“, без да се променя връзката между проектираните координати. Погледнато по друг начин, съществува само един вид картографска повърхност- конусът: конус с безкрайна височина е цилиндър, а конус с нулева височина е равнина [ 5 ].
Параметри на картните проекции
Фиг. 1. Видове картни проекции [ 8 ]
Всеки вид проекция, посочена в табл. 1 обикновено се дефинира с шест параметъра( понякога LCC и OM проекциите изискват седем или осем параметъра). Един от тези параметри е k 0 – мащабно число по проекционната ос. Проекционната ос е линията, по която мащабното число е минимална и постоянна величина спрямо референтния елипсоид. При TM проекциите това е централния меридиан( λ C), при LCC проекциите е централния паралел( φ C), a при OM проекциите е централната наклонена ос.
При OM проекциите мащабното число не е константна величина по наклонената ос, но е минимално в центъра на проекцията и расте малко по продължение на оста, отдалечавайки се от централната точка. Стереографската проекция няма проекционна ос сама по себе си, а поскоро една точка с минимален мащаб, която е начало на проекцията. За LCC с два стандартни паралела, k 0 се определя като по-малко от единица( абсолютна величина), чрез разстоянието между северния и южния стандартен паралел( колкото по-далече са стандартните паралели, толкова по-малък е k 0) [ 7 ].
99