Сборник с доклади от XXXIV Международен симпозиум | Page 176

Фиг. 3. Планово аерофотографиране на собствена територия
Опирайки се на опита, получен при все по-широкото използване на БЛА за създаване на различни модели на земната повърхност практическото изпълнение на този вид аерофотографиране по същество представлява добре отработена и изучена практика.
Втори вариант. Въздушното фотографиране на противникова територия.
Този вариант е приложим при изпълнение на задачи по топогеодезическото привързване на обекти, представляващи цели за поразяване такива като огневи установки, командни пунктове, фортификационни съоръжения, заграждения и т. н., разположени на противникова територия в зоната за огнево въздействие на артилерията:
По разбираеми причини, успешното прелитане на БЛС над зоната на противника е свързано със значителни рискове, което категорично води до неприложимост на разгледания погоре вариант за планово въздушно фотографиране.
Именно тук се проявяват достойнствата, които предлагат БЛА и цифровата фотограметрична технология, а именно – възможност за добиване и фотограметрична обработка на перспективни снимки, т. е. снимки, получени за зоната на интерес без пресичане на линията на съприкосновение с противника.
Идеята е следната:
1. С помощта на БЛА, при подходящи параметри на полета, се изпълнява перспективно аерофотографиране в посока към противника, без да се преминава линията на съприкосновение с него( фиг. 4). В резултат се придобиват стереодвойки аерофотоснимки на противниковата територия с различна дълбочина на обхвата.
176