Сборник с доклади от XXXIV Международен симпозиум | Page 109

Фигура 1 UTM зони
Тъй като по-голямата част от страната попада в зона 35N, се предполага, че деформациите в тази зона би трябвало да бъдат по-малки спрямо тези в зона 34N, което по презумпция я прави и по-подходящ избор за изобразяване на картографски материали за цялата територия на страната.
За да се направи анализ на деформациите в зоните 34N и 35N на UTM проекцията за територията на България, първо е необходимо да се набавят теренни данни за територията на страната. Геоложкия институт на САЩ( USGS) предоставя уебсайт за достъп до тяхната база данни с разнообразни картографски материали, сателитни снимки, и пр., включително и DEM данни, получени от проекта SRTM с резолюция 1“, което е около 30 m мрежа от точки по цялата планета. USGS предоставя приложението EarthExplorer [ 9 ], което позволява да са изтеглят безплатно DEM модели, покриващи зададена територия на интерес( фиг. 2). DEM моделите са с разграфка от 1 ° и са гео реферирани към система WGS84 и могат да бъдат изтеглени като индивидуални файлове във формати BIL, DTED или GeoTIFF.
След като се изтеглят теренните данни е необходимо те да бъдат редуцирани, тъй като гъстотата от 30 m на мрежата от точки е прекалено голяма за целите на изследване на деформациите на картографските проекции в страната. За целите на това проучване бяха изтеглени теренни данни за цялата страна, след което те бяха редуцирани до мрежа с приблизително 500 m x 500 m, или 16 ″( шир.) x 22 ″( дъл.), като бяха изчистени точките попадащи извън границите на страната. В резултат е получен текстов файл с мрежа от 444 хиляди точки с географски координати и височинни данни.
Височинните данни в SRTM системата са отнесени към средното надморско равнище, т. е. те са с ортометрични височини. За да бъде направен анализ на деформациите в следствие на промените в топографската повърхност беше необходимо да се изчислят височините на точките спрямо елипсоида. Това беше направено с помощта на глобалния модел на геоида EGM2008. С така направените изчисления се установи, че разликата между ортометричните височини H и елипсоидните височини h варират в порядъка на 34 до 47 m, като елипсоидните височини са с по-голяма стойност от ортометричните, тоест повърхността на геоида е над тази на елипсоида за цялата територия на страната.
Полученият файл с мрежа от точки и географски координати( φ, λ, h) беше използван за изчисление на деформациите за UTM зоните 34N и 35N. В резултат беше получен нов текстов
109