18 Віктор Даниленко
автомобіль « ЗИМ » коштував близько 40 тис . крб . при місячній зарплаті близько 800 крб . На початку 60-х років в Україні розпочався випуск малолітражок « Запорожець », але вони також були недоступними для людей . Радянському громадянину на початку 60-х років дозволялося поміняти не більше 30 крб . на гроші країни , яку він мав намір відвідати під час туристичної поїздки .
Посилення соціальної складової у внутрішній політиці радянської держави в роки хрущовської « відлиги » не базувалося на відповідному матеріально-фінансовому та науково-технічному забезпеченні , зростанні матеріальної зацікавленості працівників у підвищенні продуктивності праці , її результативності . Продуктивність праці в промисловості СРСР у 1960 р . складала 40 – 50 % від такого ж показника у США . Сукупний суспільний продукт , національний дохід і промислова продукція складала приблизно 60 %. А зовнішньополітичні амбіції радянського керівництва вимагали дотримання хоча б паритету у військово-промисловій сфері . Це означало , що витрати на оборону мали все більше і більше зростати , а соціальна сфера все більше і більше звужуватися . На практиці це вело до зростання соціальної напруги у суспільстві , яке стало особливо помітним вже на початку 60-х років . Рішення уряду підняти з 1 червня 1962 р . роздрібні ціни на ряд продовольчих товарів викликало різкий протест по всій країні . В ряді міст він вилився у пряме протистояння влади і народу . Трагічні події у Новочеркаську викликали посилення жорсткості політичного режиму і прискорили його падіння .
У 1962 р . Україна не добрала товарного зерна . Сувора зима і засуха 1963 р . стали причиною неврожаю в 1963 р . У Києві поширились панічні чутки , що будуть введені картки на хліб і суттєво зрізані фонди на продаж населенню крупи , цукру , мила , солі . Великі перебої з постачанням хліба сталися у місті суднобудівників Миколаєві . Щоденні поставки хліба з необхідних 150 тонн були знижені до 102 . У місті склалась напружена обстановка , було багато невдоволення . Вантажники в порту відмовились вантажити борошно на кораблі , які відправлялися на Кубу , і на завантаження були кинуті військові підрозділи . « Щоб уникнути відкритих виступів і просто страйків або ще гірших явищ », перший секретар ЦК Компартії України П . Шелест « на свій страх і ризик » дав вказівку заступникові голови Ради міністрів України збільшити фонди на хліб для Миколаєва 21 .
Не кращою була ситуація на селі . Спроба догнати і перегнати Америку по виробництву сільськогосподарської продукції на душу населення завершилася повним провалом . В усій країні не вистачало хліба для задоволення потреб населення і з 1963 р . його почали закупляти за кордоном .
У листопаді 1963 р . П . Шелест записав у своєму щоденнику : « На станції Роздільна у 12 вагонах демобілізовані з армії грузини влаштували п ’ яний