Пророк у своїй вітчизні. Франко та його спільнота Prorok_u_svoii_vitchyzni_Franko_ta_ioho_spilnota_1 | Page 12

Вступ . Мікроісторія макролюдини
самою мовою , обговорюють ті самі теми , реаґують у той самий спосіб , у якій це робили б сучасні українці чи , якщо перекласти його іншою мовою – сучасні нам поляки , росіяни , французи чи німці . Але світ Франкових героїв має не аж так багато спільного із сучасним йому світом . Про це не раз писали тогочасні критики . « Перше , що вражає кождого читача його оповідань , се тая яскравая неправда : ми надіємося бачити дійсний світ , а бачимо Франківський , ми надіємося бачити людей реальних , а бачимо чисто Франківських », – писав один із них . У Франкових творах , писав інший , « багато дечого є занадто фантастичне , з обставинами галицького життя незгідне , або й взагалі неймовірне » ( див . розділ « Франко та його читачі »).
Однак сучасники-читачі повірили Франкові , подібно як вірили несправжньому Мартинові ¢ Ґеру його нові родичі . Мало того : якщо для Ґерових сучасників ця віра мала локальне значення , Франкові сучасники бачили у його письменницькій біографії модель для творення власної ідентичности . Щоб зрозуміти причини такого самонавіювання , треба пізнати ментальні структури та систему цінностей тогочасного суспільства . Всього того зазвичай не побачиш в історичних працях , де полотно минулого написане широкими мазками .
Тому ця книжка розглядає Франкове життя на тлі дуже малих спільнот : його сім ’ ї , рідного села , товаришів у навчанні , редакцій газет і журналів , у яких він працював , нелеґальних гуртків , серед яких він вів свою пропаґанду , тощо . Інакше кажучи , вона пробує показати співвідношення між особистим і суспільним у творенні модерних ідентичностей . Франко народився в реґіоні , який на межі XIX – XX століть відігравав особливу роль у націотворенні . Його рідна Галичина – прикордонна австрійська провінція , за яку впродовж Франкового життя ( 1856 – 1916 ) точилося гостре протиборство між Габсбурґами та Романовими – була також об ’ єктом особливих сподівань українського , польського , єврейського та російського націоналізмів . Жодні зірки на небі не могли вказати на підсумок їхніх змагань . Усе було неясним і великою мірою залежало від випадковостей – як і личить націотворенню на пограниччі . Однак від розв ’ язки цього змагання в останню третину XIX ст . залежало , як виглядатиме геополітичний порядок у Центральній та Східній Европі у XX ст .
Для кожного , хто цікавиться формуванням ідентичностей у пограниччі , біографія – ідеальний об ’ єкт дослідження . Франко був незаперечним лідером серед тих , хто впливав на утвердження модерної української ідентичности , яка розвивалася мірою того , як тогочасне малописьменне аґрарне
12