Полни односи и контрацепција Реферати | страница 47

Гојазност код деце и младих повезана је са низом познатих фактора ризика за развој атеросклерозне кардиоваскуларне болести, посебно код дечака у адолесценцији и младих мушкараца. Код деце која су била претерано ухрањена и гојазна постоји знатно већа вероватноћа налаза повишених вредности масноћа у крви и повишеног крвног притиска. Пуна клиничка слика генерално се јавља у срадњом и касном одраслом добу и у вези је са комбинацијом генетских чинилаца и чинилаца околине.

Стечена шећерна болест раније се сматрала болешћу одраслих. Последњих 10-20 година региструје се пораст учесталости ове болести и код адолесцената, што се најчешће приписује порасту учесталости и степена гојазности. Стечена шећерна болест је комплексан метаболички поремећај који, и код младих и код одраслих, настаје као интеракција генетских фактора и фактора средине.

Поред наведених здравствених проблема, гојазност је повезана и са плућним (астма, синдром престанка дисања у спавању) и гастроинтестиналним компликацијама. Релативно су чести ортопедски проблеми (поремећаји и дегенеративне болести зглобова кука и колена), те болови у ногама и леђима. Синдром полицистичних јајника испољава се поремећајем менструације, појачаном маљавошћу и акнама.

Шта може да се учини?

Делимичан (на жалости, врло ограничен утицај) на:

- усвајање правилних навика у вези са исхраном

-моделе понашања и ставова везаних за начин исхране и физичку активност.