ПОКРЕНИМО СЕ - ЗБОРНИК РАДОВА ПОКРЕНИМО СЕ - ЗБОРНИК РАДОВА 2018 | Page 144

записујем на табли , а ученици у свеске . Након записивања наслова пуштам на презентацији слајд на ком су записани наслов и оне умотворине које обрађујемо на овој активности .
2 . Припремне активности : 2.1 . Разговор о народним умотворинама ( 2 минута )
Питам ученике шта мисле зашто се нешто зове народно , на пример нека прича . На основу разговора закључујемо да је то зато што су настале давно у народу и не зна се ко их је први измислио . Оне су се преносиле тако што их је отац причао сину , син свом сину , уопште људи једни другима и тако дуго времена , а онда их је у нашем народу Вук Караџић записивао и сачувао од заборава . Затим питам : -Зашто кажемо умотворине ? Сама нам реч каже , нешто што ствара наш ум , односно , памет . ( Овим питањима желим да ученици сами закључе шта су народне умотворине , да схвате то из самих речи .) -Дакле , народне умотворине оно што је створио неки човек захваљујући своjoj памети . Оне настају јер људи желе другима да пренесу своје знање , искуство , а некада јер желе да се забаве . Говорим ученицима да ћемо се и ми сада забавити користећи народне умотворине .
3 . Главни део активности : 3.1 . Изражајно читање и
учениково изговарање брзалица : ( 5 минута )
Кажем им да ме пажљиво слушају јер ћу им прочитати једну реченицу , а они ће је после поновити . Пуштам слајд са брзалицама и ту се појављује прва брзалица . Нормалним темпом , пазећи да се јасно чује сваки глас , изговарам : ,, На врх брда врба мрда ’’. Затим ученицима кажем да сви истовремено изговоре ову реченицу . Када то ураде , питам ко хоће самостално да изговори ту реченицу брже , неколико пута узастопно ( док не направи грешку ). Питам их шта мисле како се зове та реченица коју смо читали и изговарали брзо . – Закључујемо , на основу и нашег читања и изговарања брзалица да су оне измишљене тако да се теже изговарају и зато служе за разоноду , забаву , али и такмичење ( јер се можемо такмичити ко ће брже и више пута да каже брзалицу , а да не погреши ). Кажем да ћемо то такмичење покушати сада и ми , и дајем једном пару ученика у клупи да извуче један папирић од 2 понуђена ( ПРИЛОГ 2 ). На папирићима су дате брзалице . Говорим им да ће најпре један ученик покушати да изговори брзалицу више пута брзо , а да не погреши , а затим други , а онда ће остали рећи ко је победник , јер ће бројати колико је пута ко изговорио брзалицу без грешке . Затим ученик чита брзалицу , а ја пуштам на слајду ту брзалицу коју је извукао да и остали ученици могу да виде . Честитамо победнику аплаузом .
Након тога , говорим ученицима да ћемо сада рећи нешто
115