Наливайкова віра: козацтво та релігія в ранньомодерній Україні Nalyvaikova_vira_kozatstvo_ta_relihiia_v_rannomode | Page 63

Українське козацтво 63
українське козацтво переори нтувалогя й почало активніше використовувати донський шлях спочатку в Азовське, а потім через Керченську протоку у Чорне море. До передачі Азова в турецькі руки 1612 року саме звідси запорожці та донці здійснювали спільні морські походи-16. Коли ж турки захопили Азов, шлях козаччині на море було нарешті перекрито, але Річ Посполита мусила заплатити за це дорогу ціну. За Хмельниччини козацька енергія, яку підсилив Крим та, певного мірою, Османська імперія, розвернулася всередину держави, проти того самого уряду, який нарешті, здавалося, розв’ язав болючу проблему козацьких походів на Османську імперію.
Тісно пов ' язані з козацькими морськими походами були проблеми відносин уряду з козацтвом як військом на службі Речі Посполитої. Важливою проблемою, яка впливала на взаємини центрального уряду з козаками, була виплата жолду • платні, яку польські урядовці традиційно обіцяли, але майже ніколи не могли або сплатити взагалі, або сплатити вповні та вчасно. Проблема призначення та виплати обіцяного жолду постійно перебувала в центрі уваги польсько-козацьких переговорів. Польський уряд мусив погоджуватися на поступове збільшення козацької платні( разом з реєстром) з Ютисяч злотих 1614рокудо 40 тисяч 1619 року, 50-60 тисяч- 1621 року, 60 тисяч( плюс окрема плата старшині) 1625 року. Гроші ці, однак, не виплачували, або виплачували з запізненням, а козаки на це постійно нарікали та вимагали збільшення жолду. Затримка у виплаті була одним з поштовхів до початку майже кожного козацького повстання. Характерним тут с факт, що первісною легітимацією повстання під проводом Криштофа Косинського стали саме нарікання на неспроможність уряду виплатити реєстровцям належну їм платню. Саме про це йшлося в ли^ті Косинського до козаків із взятого ним у серпні 1591 року Пикова: Косинський повідомляв адресатів листа, що уряд не поспішас виплатити гроші, затягує справу до зими, і тому закликав козаків повідомити урядовим представникам, що чекати грошей військо більше не може та мусить саме промишляти’ 7.
Див.: Брехуненко Стосунки українського козацтва з Доном.-('. 222-234. ~’ 7 Listy Stanisława Zołlaewskigo, ed. T. X-ze І. [ Jan Tadeusz Lubomirski ]( Kraków, 1868). S. 22. Про датування листа Коптського див.: Леп’ явко, Козаиькі війни.- С. 56.