48 Н аливайкова віра
Набираю чи козаків на держ авну службу та звільняю чи реєстровців від сплати податків і виконання інших повинностей, Сиґізмунд Август і Стефан Баторій не робили нічого незвичного порівняно з практикою, що затвердилася на той час у Західній та Центральній Европі. Багато тогочасних європейських володарів створювали озброєні міліції для захисту своїх кордонів і війни з сусідами. У 1533 році озброєну міліцію з місцевого населення було сформовано в Урбіно, 1560 року у Ферарі, 1566 року- в П’ ємонті, 1588 року- в Англії( де 1573 року з міліції було виокремлено боєздатніші, спеціяльно треновані підрозділи). На території Хорватії, за схожих до України умов кордону з Османською імперією, 1578 року буто здійснено реформу граничарів- прикордонних військових поселенців, з виділенням прикордонної смуги в окрему військово-адміністративну одиницю. Як правило, завербованих у міліцію селян та міщан звільняли від податків, окремих трудових повинностей і надавали певні привілеї в судочинстві35.
Однак, рішення володарів озброїти власних підданих не було позбавлене контроверсій. У XV та XVI століттях в Европі точилися палкі дискусії про переваги та недоліки цієї політики. Йшлося, перш за все, про загрозу повстань озброєних міліцій. Хоча Юстус Ліпсій писав, що тільки тиранам слід боятися власного народу, а Джовані Ботеро закликав володарів запровадити військовий вишкіл для своїх підданих, самі володарі сприймали такі поради з певними застереж еннями. У німецьких землях, н а приклад, через страх перед повстаннями з боку озброєнного селянства, перші військові міліції було створено лише в останні двадцять років XVI століття. Н а загал, вважа. їй, що міліції могли
« Legenda Batoryanska. Krytyczny szkic z dziejów Zaporoza », Kwartalnik Historyczny 17( 1903): 596-616; Василь Доманицький, « Чи була реформа Баторія?», Науковий збірник присвячений професорові Михайлові Грушевському учениками і прихильниками з нагоди його десятилітньої наукової праці в Галичині( 1 8 9 4-1 9 0 4)( Львів, 1906): 237-248.; Іван Крип’ якевич, « Козаччина і Баторієві вольності », Ж ерела 8( 1908) [= Мате ріяли до історії української козаччини( Т. 1): Документи по рік 1631 ]: 1-46.
Hale, War and Society.- P. 73-73, 202-203; G. E. Ruthenberg, The Austrian Militarv Border in Croatia( Urbana, III, 1960).