Україні l Kt козацтво 17
шляхтич Ян Бадовський. Він мав не тільки командувати загоном, але й здійснювати судочинство щодо найнятих на службу козаків. Сам Бадовський та його загін було вилучено з-під юрисдикції місцевої влади( крім випадків « ґвалту та речей кривавих ») і підпорядковано безпосередньо коронному гетьманові Юрію Язловецькому та його наступникам. Запровадження окремої юрисдикції було важливою відмінністю нового козацького реегтру, так само, які його довговічність: у 1575 га 1576 роках на королівській службі ще перебував загін із 300 козаків, які отримували платню з державної скарбниці^3.
1578 року новий польський король Стефан Баторій набрав на місце цього козацького загону, який, очевидно, розпався через невиплату жолду, новий підрозділ, тепер вже чисельністю 500 козаків. Цей загін мав брати участь у Лівонській війні, за що козакам мали сплачувати підвищену платню, а після завершення війни- звичну платню, як це було за Сиґізмунда Августа. Універсал Стефана Баторія, який визначав засади створення нового реєстру, дещо понизив статус козацького загону, підпорядкувавши його замість коронного гетьмана черкаському та канівському старості М ихайлові Вишневецькому. Водночас, він збільшив чисельність попереднього козацького загону та підтвердив зв’ я зок між новим і старим реєстром, як і тяглість урядової політики щодо призначення платні козакам та вилучення їх з-під юрисдикції місцевої влади. 1582 року, у відповідь на козацькі нарікання щодо обмеження їхніх прав, Стефан Баторій звернувся з універсалом до українних восвод і урядників, де підтвердив належність козаків до окремої юрисдикції, заборонив стягати з них податки та конфіскувати майно померлих козаків, стверджуючи, в такий спосіб, право козаків передавати свою власність у спадок. Цей універсал став згодом основою для козацьких посилань на їхні права та свободи^.
33 Про козацький ресстр чагів Сигізмунда Авґугта див.: Грушевський, Історія України-Руси, Т. 7.- С. 142- 143. зл Див.: Грушевський, Історія України-Руси, Т. 7. С. 15ч-157. Аналіз значення політики Баторія щодо козацтва див.: Aleksander Jabłonowski, « Kozaczyzna a legitymizm. Dwie legendy polityczno-historyczne Ukrainybatoryanska i baturynska », Ateneum( Warszawa) 3 C1S96): 246-270; Стороженко, Стефан Батории и бнепровские казаки, Włodzimierz Jarosz,