Українське козацтво 41
то 26 % з них походили ї Волині та Поділля, 22, К ° о- з верхів’ я Дніпра та Білорусі, 17г,- з середнього Дніпра та 15,7 ° о ■ з ба сейну П рип’ яті1 '. Н а високий процент козаків вихідців із сучасної Білорусі звернув увагу ще М ихайло Грушевський, який спробував пояснити це тим, що козацький полк просувався до театру воєнних дій через Бі чорусь і, очевидно, був доукомплектований на цій території1
Хоча специфічні обставини Л івонської війни та перебіг воєнних операцій на білоруській території допомагають пояснити численність згадок у тогочасних джерелах про білоруських козаків, слід також відзначити особливу роль білорусів у ство ренні українського козацтва. Як можна судити з документальних згадок про козацькі підрозділи, що брали участь v першому етапі Лівонської війни, головними осередками козаччини у 60-х роках XVI століття були лівобережжя Дніпра від Орші до Остра, а також басейн П рип’ яті( українсько-білоруське П олісся та Волинь) 19. Якщо середнє та нижнє Придніпров’ я було надійно відтяте від решти заселених українських територій небезпечним через татарські наскоки степом, Дніпро та його притоки дозволяли мешканцям білоруських прирічкових міст і територій відносно безболісно просуватися на Південь- спочатку до Канева та Черкас, а згодом і далі- на Запоріжжя. Н е випадково в люстрації Черкаського замку 1,552 року згадано, що мозирці, петриковці та биховці отримували дніпровські уходи від черкаського старости, поруч і нарівні з киянами та чорнобильцями20. Так само не викликає подиву той факт, що більшість козаків з реєстру 1581 року походили з населених пунктів у басейні Дніпра та його приток- Прип’ яті( з її притоками Горинню та Случчю), Березини та Сожа21.
17 Susanne Luber, Peter Rostankowski, « Die Herkunft der im Jahre 15 « I registrierten Zaporoger Kosaken », Jahrbiicher fiir Geschichte Osteuropas. 28( 1980): 368-90, тут S. 377. 18 Грушевський, Історія України-Руси, T, 7.- С. 156. 10 Див. про це: Сергій Л еп’ явко, Українське козацтво у міжнародних відносинах( 1 5 6 1-1 5 9 1)( Чернігів, 1999).- С. 29.
Див.: Архив Ю ЗР( 1887), Ч. 7, Т. 1.- С. 85. Пор.: Віталій ГЦербак, Формування козацького стани в Україні( друга половина X V середина XVII ст.)( Київ, 1997).- С 70. 21 Див. карту в праці Susanne Luber, Peter Rostankowski, « Die Herkunft ».