284 ВЛАДИСЛАВ ВЕРСТЮК
територіальну автономію , яка розуміється як об ’ єднання всіх етнічних українських земель . Автономна Україна повинна мати , за Грушевським , всі державні атрибути , включаючи власну тарифну і митну політику . Вдумаємося : що передбачає митна політика . Насамперед , кордон . Без кордону , чітко окресленого , з міцною охороною , проводити митну політику не можна . Отже , федерація Грушевського ще на весні 1917 р . була дуже схожою на конфедерацію . Він розглядає її як “ об ’ єднання в одній державі кількох держав ” 11 . Таким чином , федералізм як і автономія для М . Грушевського ніколи не були запереченням незалежної української держави , швидше це був необхідний і послідовний крок до її побудови . М . Грушевський добре розумів , що на створення незалежної держави в Україні тоді було замало сил , з одного боку , а з іншого - заклик до негайного відділення в умовах незавершеної світової війни був би розцінений російською стороною як підривна сепаратистська акція , яка б викликала адекватну відповідь . Можемо визнати , що в той момент політика М . Грушевського була мистецтвом реального .
У зв ’ язку з цим варто звернути увагу на діяльність українських самостійників весною 1917 р . Чи дійсно вони були тоді реальною альтернативою Центральній Раді ? Самостійники залишили по собі переважно емоційні згадки і дуже мало документів , з яких би можна було визначити глибину їхніх державницьких концепцій , їхню принципову відмінність від програми УЦР . З того , що надається до аналізи , маємо заяву ЦК Української народної партії , яка у березні 1917 р . оголосила про відновлення своєї діяльносте після 10-ти річної перерви . В цій заяві ЦК УНП говорилось , чого в даний історичний момент партія ухвалила вимагати : “ російська держава мусить бути вільною , дружньою спілкою вільних народів , мусить бути перебудована на федеративних основах ” 12 . Як бачимо , на перевірку документом , навіть партія М . Міхновського повторювала формули М . Грушевського . Цікаве продовження ця тема отримала на з ’ їзді українських правників у Києві 13 червня 1917 р . Першу доповідь на ньому про державний лад в Україні зробив М . Грушевський . Він почав з того , що український народ із давніх давен жив власним державним життям . У зв ’ язок з Москвою 1654 р . він увійшов “ яко самостійний державний народ ” 13 . Переяславська угода зв ’ язала дві самостійні держави . Прикінцевий висновок М . Грушевського : “ Для найкращого забезпечення автономії України їй повинен бути наданий характер державний . [...] Для того , щоб надалі не можна було толкувати і так , і інакше зв ’ язку України з рештою Росії , то треба , щоб зв ’ язок цей був
11 Михайло Грушевський , Хто такі українці і чого вони хочуть . Київ , 1991 , стор . 129 . 12 Южный край , Харьков , 1917 , 23 березня . 13 Нова рада , Київ , 1917 , 15 червня .