МИХАЙЛО ГРУШЕВСЬКИЙ : ПОЛІТИЧНА ПУБЛІЦИСТИКА 1917 РОКУ 289
визвольний рух знаходились не лише під організаційним , а й під ідейним впливом свого лідера . Значним чином цей вплив забезпечувався через політичну публіцистику М . Грушевського .
На завершення хочу зупинитися на текстологічних аспектах проблеми . Для стислості обмежуся одним прикладом . Стаття “ Велика хвиля ”, якою розпочалася публіцистика М . Грушевського 1917 р ., містить два надзвичайно важливих речення , які цитують практично всі , хто пише про початок Української революції . Ось вони : “ Українського питання вже нема . Є вільний , великий український народ , який будує свою долю в нових умовах свободи ” 30 . Цитуючи ці речення , історики , як правило , без винятків , посилаються на “ Нову раду ” від 25 березня 1917 р ., де стаття “ Велика хвиля ” була вперше опублікована . Не приховую , що так робив і я , поки не вирішив перечитати цю статтю за першоджерелом . Моєму здивуванню не було меж , коли я цитованого вище в ній не знайшов . Можна лише здогадуватись : чи ці надзвичайно сміливі для того часу думки були випущені з тексту поміркованішими за М . Грушевського редакторами “ Нової ради ” ( А . Ніковський , С . Єфремов ), чи сам М . Грушевський дописав їх пізніше . В літературі не вдалося знайти з цього приводу будь-яких пояснень , за винятком побіжної згадки Грушевським у “ Споминах ”, які цитовано вище . Він пише , що передрукував свої статті з “ Нової ради ” з деякими змінами окремою брошурою . Це була маленька підказка для того , щоб співставити тексти інших статей “ Нової ради ” з текстами брошури “ Вільна Україна ”. Зіставлення показало суттєві відмінності в статтях “ Повороту нема ” та “ Від слова до діла ”. У всіх без винятку статтях є різночитання , пов ’ язані , очевидно , з певною редакційною правкою при підготовці тексту брошури . Крім того , в “ Новій раді ” № 2 ( 28 березня 1917 р .) була опублікована стаття М . Грушевського “ 3 старого до нового ”, яка в брошуру “ Вільна Україна ” не була включена . Отже , поряд із проблемою наукової інтерпретації політично-публіцистичної спадщини М . Грушевського існує проблема тексту .
Час переходити до висновків . Почну з незаперечного : початок Української революції немислимий без постаті М . Грушевського , який відіграв в цей момент поряд із роллю організатора і керівника українського руху ролю його ідеолога . У формуванні концепції розвитку Української революції непересічне значення мала політична публіцистика М . Грушевського , в якій була розроблена цілісна і , на моє переконання , ефективна програма українського державотворення .
В цьому зв ’ язку думається , що великою і актуальною сьогоденною проблемою грушевськознавства є підготовка до видання книги політичних праць М . Грушевського . Вони мають не менше історичне значення , ніж наукові праці вченого .
30 Михайло Грушевський , Хто такі українці і чого вони хочуть , стор . 96 .