ПРОПАГАНДИСТСЬКА ВІЙНА
Обрання Скоропадського супроводжувалося двома майстерними пропагандистськими заходами . Якщо самого Мазепу не можна було покарати , то можна було принаймні очорнити його ім ’ я . З цією метою влаштовано дві церемонії . 5 листопада , перед виборами , Меншиков проволік зображення Мазепи вулицями Глухова до спеціально спорудженого ешафоту . Там він зачитав список гетьманових злочинів , зірвав із його зображення стрічку св . Андрія , після чого воно було повішене . Копіюючи західну практику заочної стратй , Петро І
хотів тим самим підкреслити жахливість злочину , вчиненого Мазепою проти свого суверена9 .
Церемонія , що відбулася відразу після виборів , справила на глибоко релігійні українські маси ще більше враження . Вона мала показати , що Мазепа вчинив гріх і супроти Бога . Цього разу були присутні Петро І і весь його почет . За спеціальним наказом царя скликано всіх українських прелатів . Після призначення Скоропадського все зібрання вирушило до церкви , де в ладановому тумані й під звуки похмурих гімнів тричі проголошено анафему імені Мазепи . Того самого дня в Успенському соборі в Москві в присутності царевича Олексія та провідних бояр подібну церемонію провів Стефан Яворський , колись близький друг Мазепи , а тепер найвища церковна особа в країні 10 .
Згадані церемонії мали великий розголос . Широкі маси українського населення долучилися до хору осуду , й протягом століть українські селяни не згадуватимуть імені Мазепи без епітета « проклятий ».
До , під час і після глухівських подій Петро І видав низку відозв , що ганьбили Мазепу та його шведських і польських союзників . Вони відповіли тим самим . Коли взимку дещо сповільнилися військові операції , в Україні почалася інтенсивна « війна маніфестів » п .
Шведи до такого конфлікту приготувалися . Щоб видавати , як їх називали росіяни , « спокусливі листи до населення », вони привезли з собою друкарський верстат із кириличним шрифтом 12 . Готувати маніфести було доручено Олафові Гемерліну , одному з королевих міністрів , колишньому професорові Дерптського університету , якого вважали фахівцем у східноєвропейських справах .
Деякі шведські відозви проникли в Україну ще до Мазепиного відступництва і , з огляду на поширене невдоволення росіянами , трохи занепокоїли Петра І . А коли Мазепа перейшов до шведів і забезпечив їх численними агентами , які , маскуючись під купців , музик і жебраків , почали широко
38