ТРІШКИ НАУКИ
ГЕНІЙ НА МЕЖІ З БЕЗУМСТВОМ , ЗАХОПЛЮВАТИСЯ ЧИ ЛІКУВАТИ ?
" Геній " ( genius ) – це латинське слово . Так прийнято називати людей , що володіють вищим ступенем універсальності й обдарованості . Правильніше було б ними захоплюватися , але в сучасному світі найчастіше геніїв недолюблюють або навіть ненавидять , заздрячи їм . Ось і виходить , що на кожного Моцарта доводиться , як мінімум , один Сальєрі .
Душевні хвороби давно стали надбанням культури , вросли в культурний контекст , увійшли в число улюблених об ’ єктів зображення в мистецтві .
Проблема " геній і безумство " дуже неоднозначна . Іноді до неї ставляться , як до нерозривної пари : " не буває геніальності без безумства ". Звичайно , це не так . З одного боку , ми бачимо багато видатних людей без найменших проявів патології , з іншого – є безліч психічнохворих , позбавлених будьякої творчої обдарованості . При цьому сучасні патопсихологічні дослідження показують , що душевнохворі володіють високим рівнем креативності у вирішенні різних задач , їх мислення значно менш стереотипне порівняно зі здоровими людьми .
Хто такий геній : нормальна людина чи хвора ? Естрагон герой п ' єси " В очікуванні Годо " Семюеля Беккета , говорив , що " ми всі народжуємося божевільними . Дехто ним і залишається ...".
Дебати про взаємозв ' язок геніальності і безумства серед медиків йдуть давно . Підігрівають інтерес до цього історії видатних людей . Досить згадати про нервові й психічні розлади постімпрессіоніста Вінсента Ван Гога або письменниці Вірджинії Вульф .
І ось вчені з Каролінського інституту ( Швеція ) опублікували в журналі Психіатричних досліджень статтю , в якій стверджують , що зв ' язок між творчими заняттями і відхиленнями від психічної норми безумовно існує . Приводом для такого висновку стала статистика аномалій у психіці , зібрана вчени
20