Козацький міф Kozatskyi_mif_Istoriia_ta_natsiietvorennia_v_epokh | Page 253

Р озд іл 12
Козацькі аристократи
У грудні 1991 року Борис Єльцин , Леонід Кравчук і Станіслав Шушкевич зібралися в заповіднику Біловезька пуща і підписали угоду , яка констатувала смерть Радянського Союзу . Мало хто з членів російської делегації вірив тоді у те , що виникнуть справді незалежні держави . На заміну покійній радянській імперії одразу виникла Співдружність Незалежних Держав ( СНД ), і багатьом здавалося , що тісні політичні зв ’ язки Росії , Білорусі і України невдовзі буде відновлено . Так думав і Олександр Коржаков , довірена особа Єльцина і начальник його охорони . Згодом він згадував , що російська делегація вважала , ніби створює нову державу , в якій колишні республіки матимуть розширені права .
Російська політична й інтелектуальна еліта усвідомила справжні наслідки Біловезької угоди тільки пізніше , 1992-1993 року , коли українське керівництво наполягло на тому , що СНД — не держава , а міждержавна організація , покликана допомогти колишнім радянським республікам розділити активи СРСР і утвердити свій суверенітет . Російські еліти раптом зіткнулися з новою незалежною країною-сусідом і не дуже розуміли , що тепер з цим робити , — вони вважали , що Україна і Росія нерозривно пов ’ язані історичним досвідом і традицією ще з часів києво-руських князів і козацьких гетьманів292 .
У пошуках нової ідентичності російські інтелектуали , так само як і їхні українські колеги , звернулися до творів дореволюційних і емігрантських авторів . Втративши старі радянські міфи , вони по­
292 інтерв ’ ю з Олександром Коржаковим // Бульвар Гордона . — 4 декабря 2007 ; Soviet Leaders Recall “ Inevitable ” Breakup of Soviet Union // Radio Free Europe , 8 грудня 2006 ( http :// www . rferl . 0rg / c0ntent / article / 1073305 . html ). Про Біловезьку угоду див .: Colton , Timothy . Yeltsin : A Life . — New York , 2009 . — P . 205-206 .
251