Козацький міф Kozatskyi_mif_Istoriia_ta_natsiietvorennia_v_epokh | Page 235

Р озд іл 11
Люди і місця
Мало яке містечко в Україні більше заслуговує на увагу туристів , ніж Новгород-Сіверський . Там , напевно , найвища концентрація архітектурних пам ’ яток на душу населення . У місті живе сьогодні якихось чотирнадцять тисяч осіб , але Новгород-Сіверський гордо береже численні архітектурні перлини , а деякі пам ’ ятки сягають часів Київської Русі . Туристичні путівники кажуть , що там є навіть сучасний готель з басейном і штучною хвилею . Англомовна онлайн-довідка розповідає , що місто розташоване на пагорбах між глибокими ярами в долині Десни , завважує виняткову красу Успенського собору ( XVII століття ) і ансамбль Преображенського монастиря ( XI-XVII століття ), одного з найстаріших в Україні272 .
Новгород-Сіверський — містечко справді стародавнє . Вперше його згадано в літописі XI століття , наступні двісті років воно було столицею окремого князівства . Крім Преображенського монастиря й Успенського собору , Новгород-Сіверський може похвалитися кількома цікавими пам ’ ятками : дерев ’ яною церквою св . Миколая у стилі козацького бароко ( 1760 ); тріумфальною аркою , зведеною у 1786-1787 роках на честь Катерини II з нагоди подорожі імператриці у Крим ; торговими рядами початку XIX століття .
У місті є також кілька новіших пам ’ яток на честь героїв « Слова о полку Ігоревім », одного з найзагадковіших східнослов ’ янських творів . Скульптурні Боян і Ярославна нагадують про давній епос . Своїм місцем на культурній та історичній карті Європи місто куди більше завдячує літературному зв ’ язку зі « Словом », аніж його архітектурним пам ’ яткам . Цілий новгород-сіверський архітектурний
272 ЗмепИсИупа Тгачеі Сиійе , ТоигІБІ Ігіогтагіоп Роїіаі ( Ь « р :// 8ІУЄг . ог^иа /? р = і8і & Іап^еп ).
233