Козацький міф Kozatskyi_mif_Istoriia_ta_natsiietvorennia_v_epokh | Page 189

Розділ 8 . У п о ш у к а х м о т и в у
Чарниш простежував коріння своєї нації до києво-руських часів . « Відомо , — писав полтавський маршалок , — що малоросійська нація , яка зосереджувала в собі великі князівства Київське , Чернігівське і Переяславське , 1321 року була відірвана від руського скіпетра , понад три століття перебувала то під татарським ярмом , то під литовським і польським поневоленням , доки нарешті збройним шляхом після багатьох видатних над поляками перемог скинула пригнічення і приєдналася до володарювання Росії222 .
Лейтмотив записки Чарниша був цілком очевидний : ставлячи під сумнів права окремих дворян , Герольдія піднімає руку на цілу націю . А це вже питання не станових , а національних прав . М алоросійська нація пиш ається своїм давнім корінням , величним минулим , довгою і вірною службою монархії . Використання національного дискурсу у Чарниша не було чимось абсолютно новим для України початку XIX століття — малоросійську націю вважали живим організмом , який має глибоке історичне коріння . В 1801 році дворянство Золотоніського повіту на Київщині просило Олександра І « для всей нации в городе Лубнах учредить училище ». Уявлення про колишній Гетьманат як про окрему н а­ цію було ознакою характерної групової ідентичності частини українських еліт , але не конче означало антиросійські або антиімперські настанови . В том у самом у золотоніському положенні звучали аргументи за те , щоб в окрузі квартирували армійські загони , ймовірно з економічних причин . « Небесполезно бы было и даже нужно , — йшлося в петиції , — чтобы в сию нацию буде позволят политические и государственные обстоятельства введены были кавалерийские полки для квартирования , чрез что внесена была бы денежная сумм а в нацию за продукты оной ». Золотоніське дворянство явно хотіло отримати всі вигоди від імперії , до якої входила їхня нація223 .
222 Цит . за : Миллер Д . Очерки ... — С . 41 ; Свербигуз В . Старосвітське панство . — С . 188 ; Павловский И . Ф . Полтавцы : иерархи , государственные и общественные деятели и благотворители . — Полтава , 1914 . — С . 90-92 ; Полтавщина : енциклопедичний довідник / Ред . А . В . Кудрицький . — К ., 1992 . — С . 489-499 .
223 Литвинова Т . Ф . « Сословные нужды и желания » дворянства Лівобережної України на початку XIX ст . // Український історичний журнал . — 2005 . — № 2 . — С . 75 , 72 .
187