Козацький міф Kozatskyi_mif_Istoriia_ta_natsiietvorennia_v_epokh | Page 18

Вс т у п
дала у прірву , але змогла піднятися , розбила агресора і принесла народам Європи визволення , а світові — мир і процвітання . Проблема полягала в тому , що в обох випадках Росія пропонувала товар , якого бракувало їй самій . І в Російській імперії , і в Радянському Союзі свобода була в дефіциті , а перемога за кордоном сіяла зерна майбутньої поразки вдома1 .
Ця книжка розповідає про те , як проростало одне з таких зерен : ідея суверенітету і свободи народів . Ця ідея повільно , але невпинно утверджувалася ціле XIX століття і в ході Першої світової війни фактично підірвала Російську імперію . З усіх частин армії Олександра І саме козаки найбільше долучилися до ослаблення імперії . Цих вояків у барвистих одностроях набирали на степовому прикордонні Російської імперії . Серед російської кінноти і піхоти були й козаки з України ( тоді край офіційно називався Малоросією ), перейняті особливим бажанням воювати і великими сподіваннями на цю війну . Якихось кілька десятиліть тому вони мали автономну державу і власні збройні сили . Тепер козаки довели свою лояльність імперії і чекали на винагороду . Вони не сподівалися на відновлення своєї держави , але вірили , що їхні полки буде збережено , а рядових козаків , які пішли на імперську службу , буде звільнено від селянських повинностей . Саме це обіцяла їм російська держава 1812 року , коли козаки були потрібні для війни з французами . Після перемоги про ці обіцянки забули .
На 1816 рік козацькі загони в Україні було розформовано , а дворянський статус багатьох нащадків козацької старшини знову поставлено під сумнів . Козаки — покорителі Парижа стали переможцями за кордоном , але вдома зазнавали поразки . Українським козакам такий поворот подій був болісний , але цілком знайомий , їхні попередні господарі , польські королі , століттями використовували козаків як гарматне м ' ясо , залучали на державну службу в часи скрути , а потім забували свої обіцянки . У ХУІ-ХУІІ століт­
1 Hartley , Janet М . Alexander I . — London and New York , 1994 . — P . 124 ; Troyat , Henri . Alexander of Russia : Napoleon ’ s Conqueror . — New York , 2003 . — P . 187-206 ; Kissinger , Henry . Diplomacy . — New York , 1994 . — P . 398 . Про вторгнення Наполеона в Російську імперію і європейську кампанію російської армії в 1813-1814 роках див : Lieven , Dominic . Russia against Napoleon : The True Story of the Campaigns of War and Peace . — New York , 2010 .
16