Козацький міф Kozatskyi_mif_Istoriia_ta_natsiietvorennia_v_epokh | Page 152

Ча с т и н а д р у г а . П о х о л о д н о м у с л і д у
йшлося про « Історію русів ». Через два роки він подав невеличку статтю про « Історію русів » в енциклопедію . Марченків інтерес до пам ’ ятки був тісно пов ’ язаний з дослідженнями Оглоблина перших років війни , адже вони були друзями . Михайло Марченко походив з селянської родини , отримав радянську освіту і мав безпорочне більшовицьке минуле . В 1939 році , якраз коли академічна кар ’ єра Оглоблина пішла вгору , Марченко став першим радянським ректором Львівського університету . Він показав себе ефективним українізатором колишнього польського університету , але ввійшов у конфлікт з місцевою партійною владою . Невдовзі його відкликали з посади ректора назад у Київ . Тут агенти НКВС помітили його особливо тісні контакти з Оглоблиним , який якраз тоді захопився « Історією Русів ». З початком німецько-радянської війни в 1941 році Марченка заарештували і відправили в табори . Не ясно , чи міг Марченко після звільнення стежити за дослідженнями Оглоблина про « Історію русів », які той друкував в Європі і Сполучених Штатах , але він явно не хотів , щоб цю пам ’ ятку викреслили з анналів української історіографії171 .
1960-ті роки — період відродження наукового інтересу до козацької історії та історіографії в Україні . 1970-ті обіцяли стати ще продуктивнішими . 1971 року на радість дослідникам козацької історіографії у Києві вийшло нове академічне видання « Літопису Самовидця », одного з трьох головних творів цього жанру . Ішла підготовка до друку ще одного літопису , приписуваного козацькому полковнику XVIII століття Григорію Грабянці . Але сталася несподіванка . У травні 1972 року Політбюро ЦК КПРС зняло з посади першого секретаря компартії України Петра Шелеста , який сприймав республіку , ніби свою вотчину . Цей маневр був елементом боротьби за владу в Москві , але центр вирішив скористатися нагодою і поставити Україну на місце — після смерті Сталіна 1953 року , а особливо після XX з ’ їзду партії культурні й політичні еліти республіки дихали вільніше і діяли самостійніше . В епіцентрі ідеологічної кампанії проти українських « автономістів » опинилася книжка
171 Марченко М . Українська історіографія ( з давніх часів до середини XIX ст .). — К ., 1959- — С . 102-107 ; Марченко М . « Історія Русів » // Українська радянська енциклопедія . — К ., 1961 . — Т . 2 ; Рубльов О . С . Маловідомі сторінки біографії українського історика // Український історичний журнал . — 1996 . — № і .
150