Вода се индиректно загађује у процесу спирања штетних хемијских материја у земљиште. На том путу оне полако прелазе у подземне воде, одакле процесима кружења вероватно одлазе до река, језера и мора.
Загађивање вода је и последица несрећа. Бродови који преносе нафту понекад се оштете услед олује или судара. Када нафта исцури са брода она се разлије по површини отвореног мора или реке, а воденим струјама долази и до обале. Тада хиљаде беспомоћних птица и животиња страда, а еколошке последице постају немерљиве.
Тровање и масовно угинуће рибе и других водених организама најтеже су последице загађивања воде. Масовно угинуће одређене групе организама ремети природне односе и изазива велике промене у читавом воденом екосистему.
Понекад је враћање у предходно стање потребно много година.
Загађивање воде отровним материјама има индиректне последице на човека. Јако загађење воде не може се користити нити за пиће, нити за наоводњавање пољопривредних површина. Осим тога отпад који убацујемо у воду често завршава у телима водених животиња, па нам се могу вратити кроз храну.
На основу ових својстава обликованих спољашњим утицајима, одређује се квалитет воде. Даље се према одређеном квалитету врши категоризација вода, првенствено водотка (река) по класама. Уобичајна је подела на 4 класе чистоће:
ОГЊЕН БУБАЊА