Екологија и заштита животне средине 2016/2017 Предмет за ФА | Page 71

Загађивање воде

Основни предуслов за живот свих живх бића на земљи је вода. Да би жива бића могла да живе нормално, водa коју користе мора имати природан хемијски састав и природне карактеристике. Када се услед човековог деловања промени састав воде кажемо да је вода загађена.

Загађивање воде је контаминација водених система (језера, река, мора и итд). Загађивање се јавља када загађивач директно или индиректно испушта воду без адекватног третмана за уклањање штетних једињена. У свим случајевима ефекат је штетан не само за индивудуалне врсте и популације него и за целокупну биолошку заједницу.

ИЗВОРИ ЗАГАЂИВАЊА

Извори загађивања могу бити директни и индиректни. Директни загађивачи су:

индустрија ( индустријске отпадне воде).

домаћинство (комуналне отпадне воде)

водени саобраћај

хаварије и несреће.

Индиректни загађивачи су:

пољопривреда

сточарство.

Индустријске отпадне воде садрже разне хемијске токсичне супстанце. Њихове количине и врста зависе од низа фактора, пре свега од природе индустријских процеса. Могу садржати органске и неорганске или различите категорије, разградивих или неразградивих хемијских материја. Количина индустријских отпадних вода варира од доба дана и ноћи, а зависи и од низа фактора. Загађеност може бити узрокована различитим врстама горива. Индустријске воде могу потицати из базне и хемијске прерађивачке индустрије, могу настати при производњи метала или при њиховој обради, производњи руда и нафте или приликом прераде других природних материјала и сировине.

Велике количине отпадних вода настају приликом коришћења хемијских средстава у пољопривредној производњи и продуката прехрамбене индустрије. Комуналне отпадне воде најзначајнији извор тих вода су канализационе мреже урбаних центара, које се изливају у посебне акумулације или околну животну средину. По хемијском саставу комуналне отпадне воде могу бити неорганске и органске, а садрже велике количине чврстих честица.

ОГЊЕН БУБАЊА