Нпр, за време врелих летњих дана копно на неким географским ширинама се брже загрева него океан. С друге стране, усред зиме, копно се хлади брже од океана. То значи да океани и подручја копна која се с њима граниче имају веома врела лета и благе зиме.
Други географски фактор су морске струје, планине и депресије Земљине.
Клима одеђује које биљке могу да расту на ком месту и којим темпом расту. Кише највише падају у кишним подручјима, што условљава бујање кишних шума. Такође, у хладним подручјима кише могу да падају скоро исто тако, а резултат су другачије шуме. У подручјима са мање кишних падавина појављују се пустиње или травнате области. Животиње у разним биомима суочавају се са изазовима: снабдевање храном и водом и налажење партнера за парење и рађање потомства.
У свим биомима животињске заједнице имају сличну структуру. Животиње које пасу и други биљоједи преживљавају тако што једу све биљке које су се развиле да би извукле максимум из климатских услова. С друге стране, ове животиње се налазе у опасности од напада низа ловаца. У шуми, многе од ових животиња ловаца могу да лове већи, суровији предатори.
Међутим, биљоједи травнатих области, као што су бизони и антилопе, живе сасвим другачијим животом од својих пандана у тропским шумама, као што су мајмуни и тапири. Слично томе, морски ловци, као што су моћни китови убице, имају тело прилагођено пливању великом бризином; предатори северних шума, као што су вукови, имају другачије тело да би брзо могли да савладују велике удаљености, обарајући животиње које су двоструко веће од њих.
Веома сродне животиње које живе у различитим биомима имају различите карактеристике које им помажу да функционишу у различитим условима.
Нпр: лисице живе на сличан начин широм света. Међутим, арктичка лисица, која живи у хладним поларним подручјима, има веома мале спољне уши. Црвене лисице у благом умереном биому Европе има уши средње величине док клемпава лисица и друге које живе у врућим подручјима имају велике уши. Уши црвене лисице представљају компромисно решење: довољно су велике да животиња добро чује, али и довољно мале да чувају топлину зими.
Травнате области су станишта где се храна налази свуда. Животиње које пасу су окружене храном тако да не може да је контролише нека од животиња. Уместо такмичења за храну ове животиње се боре за освајање партнера, а многе су крупни и жилави борци. Трава није много хранљива, па животиње морају много да једу. Зато су многе од њих, као што су бизони и слонови, крупне. Та чињеница им помаже да се лакше одбране од предатора. Предатори травнатих области, као што су лавови, обично лове у групама тако да заједнички могу да оборе снажне животиње.