Екологија и заштита животне средине 2016/2017 Предмет за ФА | Page 30

ТИЈАНА САВИЋ

Лишћарске листопадне шуме

Вегетација

Лишћарске листопадне шуме су распрострањене у умереној зони Северне Хемисфере и то пре свега у областима које су више или мање под утицајем влажне океанске климе. Зато су оне најбоље развијене у западној и средњој Европи (утицај Атлантског Океана), источним деловима Кине, као и у западним деловима САД.

Лишћарске листопадне шуме су заједнице у којима преовлађује дрвеће и жбунови који у хладно доба године, у јесен, збацују лишће и обавезно поседују одговарајућу заштиту пупољака.

Општи климатски услови у областима лишћарских листопадних шума одређени су следећим карактеристикама: најмање четири месеца у години имају средњу годишњу температуру изнад 10 степени. Средња температура најтоплијег месеца креће се од 13 до 23 степена, а најхладнијег до - 6 степени.

Што се тиче падавина, које су иначе током године обилне, од посебног је значаја да највећи део воденог талога падне управо за време топлог периода године. На тај начин оптимални температурни услови поклапају се временски са периодом максималних падавина што омогућава бујан развој листопадне вегетације.

Насупрот четинарским шумама које одликују листови у облику иглица, лишћарске листопадне шуме имају широке и крупне листове.

Опадање лишћа код листопадног дрвећа у јесен, пред наступање зимског периода је уствари прилагођеност на услове физиолошке суше који владају за време зиме. Пупољци су покривени заштитним љуспама, а стабло и гране су заштићени дебелом кором.