58 ЛЮБОМИР ВИНАР
ЦДІА України у Львові , що відносяться безпосередньо до життя Грушевського , його учнів , його наукової діяльности . Вони включають приватне та офіційне листування і різні рукописи . Вийняткову цінність становлять джерельні матеріяли Грушевського і про нього в Інституті рукопису ЦНБ НАН України у Києві , що складається з автографів листів Грушевського до різних діячів , включаючи листи до С . Єфремова , М . Доманицького , О . Кандиби ( Олеся ) та ін . Також збереглися матеріяли ВУАН , Українського Наукового Товариства у Києві та інші важливі джерельні матеріяли . В архіві також зберігаються фотодокументи М . Грушевського88 . Відносно фотодокументів треба згадати їхню багату колекцію в Музеї М . Грушевського у Києві , що я маз змогу їх оглядати . Там також зберігаються численні матеріяльні джерела ( напрйклад , меблі Грушевського тощо ). З інших архівів , в яких знаходяться джерельні матеріяли грушевськіяни , згадаємо Центральний державний архів громадських об ’ єднань України ( ЦЦАГО ), де зберігаються документи комуністичної партії ; Центральний державний архів вищих органів влади і органів державного правління України ( ЦДАВО ) 89 , Архів Служби безпеки України ( АСБУ ) і інші архіви України ( Дніпропетровськ , Чернігів і інші міста ). Також важливо згадати Архів Інституту ім . Т . Шевченка НАНУ , в якому зберігаються важливі епістолярні джерела ( Єфремов і інші ). На окрему згадку заслуговує Державний архів Служби безпеки в Україні , в якому знаходяться матеріяли ҐПУ НКВД відносно Грушевського , а зокрема 122 томи справи Українського Національного Центру , що його , за рецептою КПУ , очолював Грушевський . Щойно видана збірка архівних матеріялів В . Пристайком і Ю . Шаповалом з фондів цього архіву відкриває
88 С . М . Кіржаєв , уклад . Документальні матеріяли М . С . Грушевського у фондах Відділу рукописів ЦНБ ім . В . І . Вернадського АН УРСР . Київ , 1991 , 114 с .
89 Фонд Української Центральної Ради ( ф . 1115 ) зберігається в ЦДАВО . Недавно на основі цього фонду і інших матеріялів появилася збірка Українська Центральна Рада . Документи і матеріяли , том 1 , Київ , 1996 , с . 578 . Видно , що укладачі збірки не віднайшли оригінальних протоколів , а передруковують їх , значною мірою , з часопису « Вісти з Української Центральної Ради * — отже , є можливість , що у передруку закралися деякі помилки . До речі , про книжку протоколів ЦР запитувався Грушевський у листі до Євгена Онацького , секретаря Ц . Ради . Про це Онацький писав мені у листі з 2 . XI . 1971 р . так : « Опинившись за кордоном , він ( М . Грушевський — J1 . В .) написав мені ... що я зробив з першою книжкою протоколів Укр . Цент . Ради . ( Другу незакінчену книжку протоколів я передав мойому наступникові Постоловському Ант ., а перша залишилася в мене , і М . Грушевський про те знав ). Я відповів , що , від ’ їжджаючи за кордон , я сховав ту книжку у Міському київському музеї , де я був бібліотекарем , де працював Дан . Мих . ІДербаківський . Не знаю , чи Грушевський , повернувшися до Києва , віднайшов ту книжку протоколів , чи вже її перед тим знайшли чекісти , переводячи трус в Музеї ».— Любомир Винар , Євген Онацький — чесність з нацією ( 1894 — 1979 ), Нью-Йорк-Мюнхен , 1981 , с . 23 .
Я довше зупинився над цією справою — книжка оригінальних протоколів УЦ Ради — одне з найважливіших офіційних джерел до історії діяльности М . Грушевського , голови ЦР . Вірю , що київські історики і архівісти вияснять цю важливу справу .