І . ВСТУП ДО НАУКИ ГРУШЕВСЬКОЗНАВСТВА 39
подав у своїй студії « Розвиток українських досліджень у XIX ст . і вияви в них основних питань українознавства » 42 , огляд окремих українознавчих наук . Грушевський писав :
« Поняття українознавства , як дослідження минулого і сучасного українського народу , його властивостей і особистостей , його території і різноманітних умов , які впливають на життя і розвиток ,— могло сформуватися лише поступово і головним чином протягом минулого століття » 43 .
У своїй праці історик обговорює розвиток етнографії , історіографії , народознавства , мову і літературу та інші українознавчі науки . Михайла Грушевського справедливо можна назвати батьком наукового українознавства , який своєю науковою творчістю і академічною організаційною діяльністю безпосередньо впливав на розвиток окремих українознавчих наук .
ІНШІ ДІЛЯНКИ ТВОРЧОСТИ М . ГРУШЕВСЬКОГО
Дослідження публіцистичної творчости Грушевського належить до центральних завдань грушевськознавства . Її діяпазон надзвичайно широкий і охоплює усі головні ділянки культурного , політичного , суспільно-громадського життя , як також питання зв ’ язків українців з іншими народами і міжнародною тематикою . Крім того , публіцистична творчість Грушевського є правдивим барометром його світоглядових заложень у контексті багатовимірного розвитку української нації . Його політичні , історіософічні , історичні й інші концепції в ’ яжуться з його журналістикою . Михайло Сергійович також пише вдумливі статті на теми економічного і соціяльного розвитку українського народу . Розвиток шкільництва , культурних установ ( музеїв , бібліотек , архівів ), наукового життя , української мови , літератури характеризують його публіцистику . Часто статті Грушевського писані з автобіографічним підкладом і є першоджерельним матеріялом для вивчення його життя і діяльносте . Окрему категорію становлять його статті , присвячені українській історії і українським діячам , політичним лідерам і будівничим культури . Його політичні й ідеологічні концепції ясно з ’ ясовані в публіцистичній творчості історика . Статті Грушевського за 1917 — 1918 роки є першоджерельним матеріялом для дослідження українського державного відродження Української Народньої Республіки . Деякі статті Грушевського мали політично-програмовий характер і впливали на розвиток української національної свідомосте .
42 Михайло Грушевський , « Развитіе украинскихъ изученій въ XIX в . и раскрытие въ нихъ основных вопросовъ украиновзданія ». Украинскій народь , 1914 , том 1 , С . - Петербург , Український переклад цієї праці Грушевського з-під пера Л . Лимана появився в « Українському Історику », ч . 101 — 107 в 1989 — 1990 роках . Тоді ми не знали , що український текст праці Грушевського знаходиться в київських архівах .
43 Український Історик , 1889 , ч . 103 , с . 82 .