Грушевськознавство: Ґенеза й історичний розвиток Hrushevskoznavstvo_Geneza_i_istorychnyi_rozvytok | Page 17

16 ЛЮБОМИР ВИНАР
році відзначує п ’ ятиліття незалежносте України , прийняття Конституції Української Держави і впровадження в обіг власної української грошевої одиниці гривні1 . Всі ці історичні події безпосередньо або посередньо в ’ яжуться з діяльністю і творчістю Грушевського . Саме тому Українська Держава на п ’ ятому році відновленої незалежносте вшанувала М . Грушевського як державотворця України і пов ’ язала це з традицією Української Народньої Республіки з 1918 і пізніших років . Так підкреслено тяглість українського історичного процесу , що характеризував національну схему історії України Михайла Грушевського . На нашу думку — це найкращий і тривалий ювілейний подарунок народникові і державникові Грушевському , який все своє життя , труд і творчість віддав українському народові у всіх вимірах його історичного життя .
У 1996 році відзначаємо одночасно постання науки грушевськознавства , що « народилася » завдяки Українському Історичному Товариству в 1966 році поза межами України при нагоді відзначення 100-літнього ювілею народження історика . Аж у 1990 / 91 роках , після розпаду « імперії зла », грушевськознавство « прищепилося » в Україні і сьогодні розбудовується спільними силами грушевськознавців з України і діяспори . Ця конструктивна співпраця українських істориків та інших науковців дає нам велику сатисфакцію , задоволення й надію на дальший динамічний розвиток цієї важливої українознавчої дисципліни в Україні і поза її межами .
Завданням нашої статті є коротко насвітлити такі аспекти грушевськознавства , що пов ’ язані і творять головні складові цієї науки :
1 . Історичний розвиток і сучасний стан грушевськознавства . 2 . Структура , методологія і зміст грушевськознавства . 3 . Бібліографічна і джерельна основа грушевськознавства . 4 . Сучасні завдання грушевськознавців .
Без розбудови грушевськознавства як окремої академічної дисципліни
1 Важливо підкреслити , що українська гривня повністю віддзеркалює історичну схему М . Грушевського з наголошенням тяглости українського історичного процесу . Українську княжу середньовічну державу на гривнях репрезентують зображення князів Володимира Великого і Ярослава Мудрого . Гетьмани Богдан Хмельницький і Іван Мазепа віддзеркалюють Козацько-гетьманську державу ; українське національне відродження і модерну державність на гривнях репрезентують Іван Франко , Михайло Грушевський і Тарас Шевченко .
У статті з 1918 року « Про монетну українську одиницю » Грушевський писав : « Як же назвати нашу нову українську одиницю ? У нас була тільки одна наша власна , історична , державна монетна система — це рахунок на « гривни »... їй годиться бути нашою монетною одиницею . Була вона одиницею за нашої старої держави — нехай буде і за нової ». М . Грушевський . На порозі Нової України . Статті і джерельні матеріали . Редакція Любомира Винара . Нью-Йорк ,— Київ , 1992 , с . 94 , 97 .