Грушевськознавство: Ґенеза й історичний розвиток Hrushevskoznavstvo_Geneza_i_istorychnyi_rozvytok | Page 13

12 ЛЮБОМИР ВИНАР
ВІД АВТОРА
У 1974 році , з нагоди відзначення 40-ліття смерти Михайла Грушевського , ми започаткували нове серійне видання Українського Історичного Товариства — « Грушевськіяна ». Головним завданням цієї нової серії було і є видавати рідкісні праці Михайла Грушевського ( друковані і недруковані ), окремі дослідження , присвячені вивченню його життя і творчости , й джерельні матеріяли до грушевськознавства . Треба підкреслити , що в журналі « Український Історик », починаючи від 1964 року , ми систематично друкували статті , присвячені різним аспектам життя і творчости історика , архівні й інші матеріяли , що причинилися до народження наукового грушевськознавства , нової історичної і українознавчої дисципліни .
У 1996році Українське Історичне Товариство проголосило Міжнародний рік Михайла Грушевського й покликало до життя Міжнародний Академічний Комітет для вшанування Михайла Грушевського з нагоди відзначення 130-ліття його народження . Спільними силами українських науковців з України і діяспори проведено численні наукові конференції в Києві , Нью-Йорку , Львові , Острозі , Ужгороді , Мюнхені , Торонті , Парижі й інших містах . Також видано ювілейний збірник « Михайло Грушевський : студії і матеріяли » ( спеціяльний випуск « Українського Історика », том 33 , 1996 , 475 с .), а в 1997 році започатковано нове серійне видання УІТ — « Епістолярні джерела грушевськознавства », що значно поширюють джерельну основу всебічного вивчення Михайла Грушевського і його доби .
У 1998 році відзначаємо 100-ліття появи першого тому монументальної праці історика « Історія України-Руси ». Президія УІТ вирішила відновити видання окремих випусків « Грушевськіяни » у співпраці з іншими установами .
У цьому випуску ( т . 5 ) друкується моя праця « Вступ до науки грушевськознавства » й інші матеріяли , що охоплюють різні аспекти даної дисципліни . Ця праця була друкована два роки тому в « Українському Історику » і присвячена дослідженню розвитку і структурі цієї дисципліни . « Грушевськознавство : ґенеза й історичний розвиток » появляється з рамені Українського Історичного Товариства і Фундації ім . О . Ольжича у Києві при співпраці Міжнародного Товариства ім . Михайла Грушевського . Автор і видавці нового тому « Грушевськіяни » призначили дохід з цього видання на розбудову Історико-меморіяльного Музею Михайла Грушевського у Києві , при якому основано Бібліотеку УІТ ім . М . Грушевського . Автор цієї праці , УІТ і Фундація О . Ольжича з нагоди відновлення серійного видання « Грушевськіяни » звертаються до всіх наукових і громадських установ і шанувальників Михайла Грушевського з проханням допомогти розбудувати музейну й архівну колекцію грушевськознавства в Музеї М . Грушевського