Грушевськознавство: Ґенеза й історичний розвиток Hrushevskoznavstvo_Geneza_i_istorychnyi_rozvytok | Page 116

III . ОСНОВНИК ГРУШЕВСЬКОЗНАВСТВА 115
нятгя « історична школа » та її складників , але також і відмітив можливість їх варіянтностей і різноманітностей . Він писав : « Ми висловили головні елементи історичної школи , які характеризують її діяльність . Вищезгадані складові елементи « історичної школи » становлять її ідеальний тип , який не завжди існує в такій чистій формі » 8 . Цілком справедливе твердження проф . Винара , що навіть коли « деякі складники історичної школи відсутні , проте це не означає , що вона не існує » 9 .
Надзвичайно цінним з огляду теорії є впровадження Л . Винарем терміну « історіографічний ухил » або « розрив між засновником наукової школи і рештою вчених даної історіографічної школи », що « може стати початком народження нової історичної школи » 10 .
Перебіг та дослідження цього процесу заслуговує на окрему подальшу розробку , і це стосується на лише наукової школи М . Грушевського , динаміки і тенденції діяльносте школи в цілому і окремих представників , їх наукової долі ( із часової перспективи ).
Теоретичні міркування і узагальнення Л . Винара « про поняття і складники » історичної школи були ним розроблені і сформульовані , як він пише , з цією метою , « щоб краще зрозуміти характер історичної школи Грушевського та її значення в розвитку української і світової наукової історіографії » 11 .
Не менш важливе теоретичне значення мало проникнення і заглиблення Л . Винара в ґенезу формування наукової школи взагалі і історичної наукової школи М . Грушевського , аналіза якої стала як би творчою лябораторією для історіографа . Власне та обставина , що М . Грушевський сформувався як учений в джерелознавчій школі Володимира Антоновича ( інший його видатний представник і учень Д . Багалій називав її як « Київську документальну школу »), мала принципово важливе значення і для самого Грушевського , який , на думку Л . Винара , був « одним із найвидатніших представників школи документалістів » 12 . Л . Винар таким чином визначив сенс і особливості наукової школи В . Антоновича : « Школу Антоновича характеризував строгий документалізм , базований на критичному вивченні та аналізі історичних архівних джерел » 13 . На нашу думку , В . Б . Антонович був засновником першої наукової школи дослідження історії України доби середньовіччя і початку Нового часу ( XIII — XVI ст .) на основі всебічного залучення письмових джерел ; то був необхідний історіографічний етап на шляху до джерелознавчої синтези і формування в майбутньому вже в другій половині
о
Винар Л . Історична школа Михайла Грушевського та її значення , у кн . Винар Л . Михайло Грушевський : історик і будівничий нації ( статті і матеріали ). Нью-Йорк — К .— Торонто , 1995 , с . 62 .
9 Там само . 10 Там само . 11 Там само . 12 Там само , с . 63 . 13 Там само .