До 1990 г . освен национални прояви съюзът провежда по 2 или 3 международни прояви годишно . След това под ръководството на новия председател – проф . д-р инж . Георги Милев ( 1990 .), се прави ориентация и към ежегоден международен симпозиум , с много по-широка тематика , която обхваща не само всички клонове на геодезията , а и свързаните с нея области . При това симпозиумът под името „ Съвременните технологии , образованието и професионалната практика в геодезията и свързаните с нея области “ се провежда под егидата на много международни и национални неправителствени организации и национални институции придружен с международна изложба на геодезическа техника и технологии . Събитието дава възможност на българските специалисти за обмяна на опит , за сравнение и за самооценка , и разбира се , за лична изява с доклади , които се публикуват в сборник , които от 2006 г . вече има ISBN номер и материалите , отпечатани в него , се считат за международна публикация .
Съюзното списание „ Геодезия , картография , земеустройство ”, което е на прага на своята 50-годишнина , има особено място в дейността на съюза . В него , освен сведения за организационната дейност , се публикуват материали , третиращи съвременни проблеми и постижения , с което съдейства за повишаване на квалификацията на специалистите и осигурява трибуна за изява на авторите .
Защитата на професионалните интереси на колегията също е важна задача на съюза , чието решение е търсено главно в контактите с държавните институции , при създаването на нормативни документи и при обсъждането на геодезически проблеми с национално значение .
Приобщаването на младите специалисти към дейността на съюза е един от неговите приоритети . Проведени са няколко научно-технически прояви с доклади от специалисти до 35 години . В ежегодния международен симпозиум , който е традиционен от 19 години , напоследък винаги има младежка сесия , с награда за най-добър младежки доклад .
В последните години по-слаба страна на съюза е значителното намаляване на формалното членуване , въпреки че неформалното участие в дейността му е добро .
Съществуват и финансови затруднения , които до голяма степен се отразяват на цялостната дейност . До 1990 г . всички съюзи в системата на Федерацията на научно-техническите съюзи ( ФНТС ) имат общо финансиране , което е наложено след VI конгрес на Научно-техническите съюзи ( НТС ) през 1977 г . с обединяване на бюджетите на съюзите . До тогава , по силата на 120-то Решение на Министерския съвет от 1965 г ., а след това – по 646 РМС , съюзите имат право на творческо-стопанска дейност , благодарение , на която имат финансови възможности за развиване на широка научнотехническа и организационна дейност от една страна , а от друга страна – със средствата на тази дейност е изградена огромната материална база на НТС . След 1990 г ., независимо от това , че през 1977 г . финансовите средства на съюзите са внесени в общия бюджет , съюзите преминават на самостоятелна издръжка . Отделяните от ФНТС средства за съюзите под формата на субсидия за подпомагане на дейността им са абсолютно недостатъчни , въпреки че в последно време ФНТС получава значителни средства , при това от наеми от общофедеративната материална база . Освен тези средства , приходите на съюза се формират и от провеждания международен симпозиум и от спонсорство от геодезически фирми .
Едва ли е възможно малобройният състав на служителите в съюза да извърши всеобхватната работа , изложена от председателя в отчетния му доклад за 2008 г . пред Управителния съвет на съюза , без участието на нашите активисти , които работят безкористно в полза на колегията . 85-та годишнина на съюза е един добър повод да бъдат отличени поне част от активистите , разбира се без претенцията за абсолютна обективност . Още повече , че всеки оказва съдействие по различен начин . Длъжни сме да благодарим най-искрено на всички наши активисти както на тези , които полагат интелектуален труд и време , така и тези , които подпомагат финансово дейността на съюза . По решение на Изпълнителното бюро и по предложение на Управителния съвет на съюза , за активна дейност и по повод на 85-годишния юбилей на Съюза на геодезистите и земеустроителите в България със съюзни и федеративни награди са отличени повече от 100 души активисти , както от по-възрастното поколение , така и помлади деятели ( фиг . 3 ). За съжаление едни от найизявените – посмъртно . Що се отнася до наградените , наймного се опасявам от това , че сигурно изпускаме или недооценяваме приноса на някого , но утехата ми е , че не е умишлено .
Фиг . 3 . Награждаване на активисти
Благодаря най-сърдечно на всички колеги , които са съпричастни към дейността на съюза и към проблемите на геодезията и колегията и при нужда ни оказват неоценимо съдействие .
ЛИТЕРАТУРА
1 . Пеевски , В . Начало , развитие и дейност на организациите на българските геодезисти и земеустроители . ГКЗ , 1991 , 1 , 6 -11
2 . Цонев , М . Първите геодезисти с висше образование . ГКЗ , 1999 , 2-3 , 7-9
3 . Списък на членовете на БИАД от 1.5.1929 г .
ГКЗ 5-6 ’ 2022 37