Геодезия, Картография, Земеустройство Списание ГКЗ 5-6' 2022 | Page 35

3.3 . Международна дейност
Тя се изразява в членство в международни организации , участие в техните ръководни органи , организиране на международни симпозиуми и конференции , заседание на органи на тези организации у нас , двустранно и многостранно сътрудничество .
Съюзът продължава да членува в международните организации FIG , ISPRS , ICA . Във FIG , която е създадена преди 120 г . – от 1959 г ., в ISPRS – от 1967 г . и в ICA – от 1968 г . Както вече се отбеляза , от 1998 г . той е член и на две нови европейски организации : Комитет за връзка на геодезистите – CLGE и Европейска група на геодезистите – EGoS . Поддържа контакти с IAG , EARSEL , IUSM и др . Поддържат се контакти с много фирми , институции , неправителствени организации и редица индивидуални контакти . FIG , ISPRS и ICA и тази година са организатори на поредния международния симпозиум , този път „ Съвременни информационни и GPS технологии , аспекти и последици от тяхното приложение ". Това е деветият пореден ежегоден симпозиум . Организатор на този и на симпозиума през 1998 г . е Геодезическият институт на Университет Хановер . Има фирми , които са постоянни изложители на придружаващата симпозиумите изложба .
Най-активно е участието на Съюза в дейността на FIG , което е традиционно до сега и е добре известно на нашата колегия . Съюзът има национални представители в 9-те комисии на федерацията . През периода 1982 – 1984 г . FIG се ръководи от българско бюро и през 1983 г . в София се провежда XVII конгрес на федерацията , заедно с научен симпозиум и индустриална изложба . Проф . В . Пеевски е почетен президент , а ст . н . с . И . Кацарски и проф . Г . Милев – почетни членове на FIG . През юли 1998 г . се провежда 21 конгрес на ФИГ . В неговата работа вземат участие и представители на съюза . Подробна информация за конгреса е отпечатана в брой 2-3 , 1998 г . на съюзното списание .
Съюзът има национални представители във всички комисии на ISPRS и получава съответна редовна информация . Директни добри контакти се подържат с ръководството на ISPRS . На тази база е и поддръжката от ISPRS на международните симпозиуми , провеждани у нас . В същия аспект са и контактите ни с ICA . Членският внос в трите организации се плаща редовно . Редовно се получават и бюлетините , издавани от трите организации , както и друга информация и кореспонденция .
Подържат се професионални двустранни контакти с национални геодезически организации – геодезическите съюзи на много страни .
Прави се обмен с чуждестранни геодезически списания .
3.4 . Издателска дейност
Издателската дейност на Съюза обхваща издаването на сборници с доклади от международните и национални прояви , проведени у нас , съюзното списание " Геодезия , картография , земеустройство ", което се издава от 1961 г ., както и други материали . Оказва се , че това е една от основните и особено важни дейности на Съюза , но заедно с това една от скъпоструващите и трудно изпълнимите . В последните години реализирането ѝ се осъществява с помощта и на спонсори от чужбина .
3.5 . Контакти и сътрудничество с държавни институции частни фирми и други организации . Професионална защита
Контакти се поддържат с държавни ведомства по различни проблеми . Главно те са свързани с участие на експерти на Съюза при решаване на важни проблеми на геодезията у нас , с нормативната база , съвместното провеждане на различни научно-технически прояви и др . Много от тях се провеждат по предложение на съответните ведомства .
В списанието се отпечатват редица нормативни документи . Съюзът подготвя и в някои случаи се отпечатват в списанието становища и предложения по важни документи , организационни и други проблеми .
Препоръките от научно-технически мероприятия се изпращат на ведомствата , в чиито правомощия е решаването им . Например препоръките на международния симпозиум през 1998 г . „ Имотно право , динамика в развитието на кадастралните системи и управление на земята " са изпратени на комисии в Народното събрание и министерствата , които имат отношение към проблема за кадастъра .
Безспорно в много отношения основна роля за решаването на проблемите от този раздел имат нашите колеги във водещите министерства , в които се направлява геодезическата дейност у нас .
Редица частни и държавни фирми са корпоративни членове на съюза . Техни представители и на частните фирми участват и в ръководните органи на съюза и структурите му .
На професионалната защита са посветени няколко национални конференции на Съюза . Препоръките са изпратени на съответните институции , от които зависи решаването им .
4 . ПРЕДСТОЯЩИ ЗАДАЧИ
Продължават да са актуални задачите , формулирани на V конгрес на Съюза . Обобщено те могат да бъдат ориентирани в следните насоки :
1 . По-нататъшно укрепване на Съюза и засилване на неговата дейност , роля и тежест в геодезическата колегия , инженерната колегия и обществото :
• организационно подобряване и усъвършенстване на неговите функции ;
• по-нататъшно развитие на научно-техническата , международната и издателска дейност и сътрудничество с държавни и други институции и фирми .
2 . Защитата на професионалните интереси на геодезистите . Социална защита ;
3 . Активно сътрудничество с държавни институции по отношение на :
• законодателна дейност : закони за кадастъра и регистрацията , комасацията и евентуално геодезията ; нормативна уредба ;
• решаване на организационни и структурни проблеми на геодезията , картографията , кадастъра , комасацията и др .
Това особено важи на настоящия етап , когато необходимостта от решаването и регулиране на националните дейности – институционално , законодателно и финансово са изключително актуални и от решаващо значение .
ГКЗ 5-6 ’ 2022 33