Опитът показва , че е целесъобразно дружествата да бъдат окрупнени и през 1969 г . броят им е 60 организации . Поставена е цел да се привлекат повече специалисти и през 1971 г . броят не членовете е 3235 . Изградени са окръжни ръководства в почти всички окръжни центрове . Особено активна дейност развиват дружествата в градовете Плевен , Враца , Варна , Бургас , Русе , Пловдив и др . През посочения период са проведени 10 разширени пленума с участието на председателите и секретарите на окръжните ръководства на научно-техническите съюзи и др .
Особено внимание централното ръководство обръща на финансовото положение . Оказва се , че приходите от членски внос са сравнително малки , поради което се засилва творческата и стопанска дейност с цел увеличение на приходите .
През 1965 година централният съвет на НТС успява да издейства Министерският да приеме решение № 120 , с което се разрешава на централния съвет , на отделните съюзи , на техните ръководства и дружества да извършват творческо-стопанска дейност . Прилагането на решение № 120 започва през 1966 година . Договори по това решение сключват главно окръжните ръководства и дружествата , и сравнително малко са сключени от централното ръководство на съюза . Благодарение на 120- то решение централното ръководство започна изграждането на домове на техниката в Димитровград ,
Разград , Плевен , Враца , Карлово , Стара Загора , Благоевград , Габрово и др . Към тях са създадени 9 научнотехнически секции и са привлечени 154 съюзни членове . Всяка секция работи по одобрен план . Секциите изучаваха проблемите в областта на геодезията и се запознаваха в техническите постижения в света , провеждаха професионални сбирки , форуми , конференции и т . н . През 1965 г . централното ръководство съвместно с научнотехническите съюзи и представители на геодезическите служби проведе разширено заседание , на което е взето решение за изработването на едромащабна карта на България .
През 1966 г . е проведен 10-дневен семинар със съдействието на Националната комисия за ЮНЕСКО по използване на аероснимките за изучаване на природните богатства с лектори от Франция , Холандия , ФРГ и САЩ .
През 1968 г . е проведена научно-техническа конференция по фотограметрия , на която са изнесени доклади , разкриващи широките възможности и приложение на фотограметричните методи . През 1967 г . е проведена конференция и са изнесени доклади относно геодезическите работи при плановото изграждане на населените места .
През 1969 г . в Русе бе организирано в Русе съвещание по вертикалното планиране , а през 1970 г . се проведе и национална конференция в София ( фиг . 4 ).
Фиг . 4 . 25 години - Възход на геодезията , картографията и земеустройството , м . IX , 1969 г .
20 ГКЗ 5-6 ’ 2022