130 ГОДИНИ ОТ СЪЗДАВАНЕТО НА ВОЕННО-ГЕОГРАФСКАТА СЛУЖБА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
На 20 септември бе отбелязана годишнината от създаването на Военно-географската служба .
В присъствието на личния състав на службата , ветерани и гости , министърът на отбраната Димитър Стоянов поздрави командния състав , военнослужещите и цивилните служители , като подчерта важността на изпълняваната от тях мисия . „ Като наследници и продължители на Топографическото отделение при Генералния щаб на Българската армия , вие допринасяте за развитието на способностите на Въоръжените ни сили “, каза министър Стоянов .
Поздравления към личния състав на Военногеографската служба , от името на военното ръководство на Министерството на отбраната , отправи и заместникначалникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков . В словото си той изрази и признателността си към всички поколения военни картографи , които през годините са допринесли за победите на Българската армия и за успеха в подготовката за изпълнение на задачите ѝ в мирно време .
Днес Военно-географската служба , една от найстарите структури в състава на Министерство на отбраната , поддържа способности за създаване , осъвременяване и издаване на геопространствени продукти и данни , и осигуряване с тях на Въоръжените сили на Република България и всички държавни структури , отговорни за сигурността на страната , както и на въоръжените сили на страните-членки на НАТО в контекста на колективната система за сигурност . Със своята дейност , тя създава условия за поддържане на единна геодезическа основа на страната и осигурява актуална и единна геоинформация за територията ѝ .
В областта на геодезията , Службата непрекъснато работи по поддържане и осъвременяване на Държавната геодезическа мрежа и мрежата от магнитни станции . Завършен е вторият цикъл измервания на точките от Основния клас на Държавната геодезическа мрежа . Полученото , от обработката на двата периода , многогодишно комбинирано решение ( в к . с . ETRS89 , ETRF2014 , еп . 2010.0 ) е синтезиран израз на цялостната дейност , всеотдайност , отдаденост и компетентност на личния състав на Военно-географската служба , участвал при създаването и поддържането на Държавната геодезическа мрежа за периода 2002 – 2020 година . Ежегодно , през последните години , се осъществяват кампании за поддържане на мрежата от земни магнитни станции и определяне на магнитната деклинация за територията на страната .
През 2019 г ., със заповед на министъра на отбраната , се въведе за използване новата средномащабна ДТК в М 1:25 000 за територията на страната , а днес усилията са съсредоточени за създаване на следващия мащаб държавни топографски карти 1:50 000 .
Друго важно направление в работата на Службата е свързано с необходимостта от оперативно съвместими геопространствени продукти , съобразени с Географската политика на НАТО . Продължава обновяването на топографска карта в М 1:50 000 – Topographic Line Map ( TLM ) и оперативна карта за съвместни операции – Joint Operation Graphic ( JOG ), в мащаб 1:250 000 .
В сферата на дистанционните изследвания и цифровата фотограметрия са внедрени и се използват високотехнологичните постижения на науката . Преминава се към пълно цифрово стереокартиране на топографските елементи от местността и експортване на данните във векторни формати .
С внедряването на петцветната офсетова печатна машина и новите , модерни спомагателни машини , Военногеографската служба развива и поддържа способности за отпечатване на качествени геоинформационни продукти – всички видове карти ; печатни материали за осигуряване на учебния процес и бойната подготовка на войските и силите ; материали при провеждане на национални и съвместни учения с други страни-членки на НАТО и др .
Полк . инж . Николай Йорданов
56 ГКЗ 3-4 ’ 2022