интегрирани в обща база данни на ГИС за горската територия .
Анализът на резултатите показва , че засегнатите насаждения представляват бялборови култури с обща площ 28.1 ha , с възраст от 10 до 40 години и пълнота от 0.7 до 0.9 . Те са засегнати от повреди от биотичен характер ( корояди – 96 %) и абиотичен фактор ( ветролом / ветровал – 4 %). Преобладават насажденията от 3-та степен на обезцветяване и 4-та степен на обезлистване . Разпределението по комплексна оценка е – слабо засегнати ( 1 %); средно засегнати ( 6 %); силно засегнати ( 3 %) и сухи ( 90 %). На терена те са обходени и е извършена преценка на състоянието , което е отразено в подадените сигнални
листове в SYSTEM . IAG . Детайлността и едрият мащаб на изображенията от БЛС позволяват точното определяне на процента на обезцветяване и обезлистване на дървостоите , степента на тяхното увреждане и позволяват обективна комплексната оценка за състоянието им . Тя припокрива оценката , направена от специалисти-фитопатолози на терена преди регистрирането на увредената площ в SYSTEM . IAG . След получаване на данните за фитосанитарното състояние на дървостоите и интегрирането им в ГИС специалистите от ДГС са провели необходимите мерки , като са изведени санитарни и принудителни сечи в насажденията .
Фиг . 3 . Картиране и оценка на степента на поражения от корояди чрез еталони по ортомозайки
Фиг . 4 . Тематична карта и атрибутни данни за повредите в насажденията
3.1.2 . Анализ на насаждения с увреждане от биотичен фактор – патогенни гъби
Избрани са площи от горската територия на ДГС „ Елин Пелин “, засегнати от действието на биотични фактори [ 10 ]. Проблемът е сигнализиран от екипа на ДГС през м . април 2019 г . в SYSTEM . IAG . BG , след което са извършени теренни проверки от ЛЗС „ София “. Площите със съхнещи гори и влошено фитосанитарно състояние са разположени в 6 землища в общо 27 подотдела с площ 203.4 ha . Засегнати са чисти и смесени култури от черен бор , на възраст от 35 до 85 години , пълнота от 0.7 до 0.9 , височина на дървостоя от 13 до 23 m , разположени на надморска височина от 600- 850 m . В землището на с . Саранци насажденията са найинтензивно засегнати от патогенни гъби ( Dothistroma septosporum и Laphodermella ).
Изследваният обект обхваща 12 подотдела с площ 72.7 ha . За изследване на повредите са получени цифрови изображения чрез дрон WingtraOne с вертикално излитане и кацане . Заснемането на избрания обект е извършено през м . май 2019 г . с два типа камери – стандартна RGB с висока разделителна способност и мултиспектрална камера с инфрачервен канал . Планът за летене е съставен и изпълнен чрез специализиран софтуер Wingtra Pilot . Първичната обработката на получените изображения от двата полета е извършена чрез Pix4D Mapper и Pix4D Fields . Автоматизирана класификация на изображенията е направена чрез модулите на софтуера Pix4D и ERDAS IMAGINE2020 .
18 ГКЗ 3-4 ’ 2022