Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-5-6'2020 | Page 38

Ограниченията са основно от това , че се установяват премествания с висока точност ( под cm ) само по линията на видимост ( Line of Sight - LOS ), както и от разделителната способност на радара . Интерферометричният радар регистрира само компонентата на преместване по посока на наблюдаваната точка ( фиг . 5 . - със синьо , преместване измерено от радара , с черно – вектор на реално преместване ). Движенията , които са перпендикулярни на радарната линия на видимост , ще покажат нулево преместване .
Основното предназначение на радарните системи е да генерират алармени сигнали ( съобщения ) с цел ранно предупреждение . При зададени алармени прагове ( критични стойности ) системата задава два вида аларми – геотехническа , за промяна в поведението на откоса , и критична , при която се евакуират техника и хора .
Фиг . 5 . Премествания , регистрирани от радара
� Геотехнически средства [ 4 ]
Ефективен подход за надежден мониторинг на нестабилни и потенциално опасни свлачищни и срутищни участъци може да бъде използването на различни геотехнически уреди . Те се монтират в специално прокарани за целта сондажи ( т . н . дълбочинни репери ) и спомагат за локализиране на хлъзгателна повърхнина .
- Картиране на пукнатини и срезни ленти
Пукнатините на напрежение са ранна и очевидна индикация за нестабилност . Систематичното им картиране позволява по-добро дефиниране на геометрията на тази нестабилност . Повърхностното напукване може да бъде един от първите показатели за деформация на свлачище [ 13 ].
Параметрите , които се следят , включват разпространение , разширение , вертикално изместване , срязване и въртене . Честотата при бавни движения изисква месечни или тримесечни измервания , а бързо движещите се участъци и ежедневно .
Срезните ленти в сондажа помагат при откриването на мястото на прекъсване на сондажа . Това са сегментирани ленти от материал , който се срязва лесно , но не се разпада . Обикновено срезните ленти се спускат в открит сондаж и се проверяват чрез измерване на дължината им във времето и промените се записват . Срезните ленти показват наличието и мястото на движение , но не могат да укажат скоростта на движението или неговата величина .
- Екстензометри
Фиг . 6 . Жичен екстензометър
Екстензометрите успешно допълват картирането на пукнатини . За мониторинг в зоните на активна нестабилност и като резервни системи се използват жични екстензометри ( фиг . 6 .). Дължината на жицата на екстензометъра е до около 60 m .
Екстензометрите могат да бъдат монтирани и в сондажи ( за деформации успоредно на сондажа ), а комбинирането с измервания от инклинометри дава 3D преместването .
- Наклономери ( Tiltmeters ) и инклинометри
При хоризонталните наклономери наклоните се определят чрез сравняване на нивата или налягането на течността при фиксирана базова линия , като постигат сравнително висока точност ( няколко mm ). По-добро решение са вертикалните наклономери с балон или махало , които могат да бъдат мобилни или фиксирани .
Инклинометрите осигуряват измерване на зависимо от времето диференциално изместване на предния край в близост до вертикален сондаж в две перпендикулярни посоки на подземните повърхности . Това е класическа характеристика на вътрешната кинематика на нестабилност . Най-простата конфигурация , наричана още “ индикатор за приплъзване “, включва тънка ( 25 mm ) пластмасова тръба , монтирана във вертикален сондаж в склона и поредица от метални пръти с различна дължина . Те могат да бъдат вградени и полупостоянно и свързани със специално компютърно устройство ( dataloger ).
- Пиезометри
Измерването на нивото на подземните води е важна част от мониторинга в откритите рудници . Изменението на нивата на подземните води в масива и налягането в порите и пукнатините може да се наблюдава с пиезометрични сондажи .
Пиезометрите се използват за измерване на хидравличния напор в дадена точка под свободното или пиезометричното ниво на подземните води . Чрез измерване на поровото налягане може успешно да се предскаже моментът на настъпване на склоново разрушение . Основно се използват тръбни и / или жични пиезометри , а тяхна успешна алтернатива са пневматичните и кабелните .
- Рефлектометри
TDR ( Time Domain Reflectometry ) като метод е един изключително икономичен подход за наблюдение на деформации на база геоложката структура на масива . На характерни места от деформационната зона в специално направени сондажи се поставят коаксиални кабели , които се фугират и по тях се изпращат електрически импулси ( фиг . 7 ). Отразеният електрически импулс , от мястото където е деформацията на кабела , определя промените в масива [ 13 ]. Деформацията се регистрира само като промяна на разстоянието от повърхността , без да се определя посока .
36 ГКЗ 5-6 ’ 2020