Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-5-6'2019 (За сайта) | Page 5

SUMMARY

Against the backdrop of the anniversary of the creation of the Cadastre and Property Register Act, it is time to analyze and report on what has been achieved, but it is also time to look to the future and determine the direction in which we would like to go so as to meet public expectations to the maximum, to raise the prestige of the profession to its proper level, to obtain the long-awaited satisfaction of all of us with the results, prestige of the profession and our income. It is time to look at what is happening in the leading countries with similar cadastral systems and, on the basis of new advances in technology, hardware and software, to change our perceptions of the results of our work. In this article we have tried to build on the expectations of the society for improving the quality of the product produced and the services we provide, on the basis of what is happening in most European countries, to make some proposals for change in the structure of public administration in our area, as well as proposals for changing the regulatory framework in our area.

Key words: cadaster, vision, changes, future development

РЕЗЮМЕ

На фона на кръглата годишнина от създаването на Закона за кадастъра и имотния регистър е време за анализи и отчитане на постигнатото, но е време и да погледнем към бъдещето и да определим посоката, в която бихме искали да вървим, така че да покрием обществените очаквания на максимум, да издигнем престижа на професията на полагащото й се равнище, да получим отдавна чаканото от всички нас удовлетворение от резултатите, престижа на професията и доходите ни. Време е да се огледаме какво се случва във водещите страни със сходни системи на кадастъра и на базата на новите достижения на технологиите, хардуера и софтуера да променим схващанията за резултатите от нашия труд. В статията сме се постарали на базата на очакванията на обществото за подобряване качеството на произвеждания от нас продукт и предоставяните услуги, на базата на това, което става в повечето страни от Европа, да дадем някои предложения за промяна в структурирането на държавната администрация, както и предложения за промяна на нормативната уредба в нашата област.

Ключов думи: кадастър, визия, промяна, бъдещо развитие

1. УВОД

В навечерието сме на 20-та годишнина от приемането на Закона за кадастъра и имотния регистър, обнародван в Държавен вестник на 25.04.2000 г. и влязъл в сила на 01.01.2001 г. На фона на този сравнително къс период в исторически план е време за анализ на реализираното и пропуснатото, на постигнатото и недостигнатото. Още по-важно е обаче да погледнем и напред, към бъдещето, което ние - геодезистите на България, бихме искали да формулираме за развитието на кадастъра и бранша въобще.

Геодезията, картографията и кадастърът винаги са били взаимносвързани части от едно цяло. През последните години, за съжаление, акцентът на администрацията и колегията ни е съсредоточен върху кадастъра, като по този начин убягват от фокуса фундаментални устои на геодезията и картографията. Отчитайки това обстоятелство, в настоящата статия представяме идеи за развитие на кадастъра, но в следващи материали ще поставим належащите въпроси, стоящи пред изоставащите области на нашата наука и практика, регламентирани в Закона за геодезията и картографията.

Всеизвестно е, че земята и хората са най-голямото богатство на една държава, а именно земята на България и нейното селско стопанство са извели страната ни от две национални катастрофи. Земята е най-важният природен ресурс. Тя има значителна финансова и идеологическа стойност. От тази отправна гледна точка се налага ясното разбиране защо е необходимо да се инвестира в регистрация на собствеността върху земята и недвижимите имоти. Промяната на мисленето за земята е едно от ключовите предизвикателства пред съвременната политическа класа и пред цялото общество.

ЗЕМЯТА (недвижимото имущество) е в основата на човешката дейност, и информацията за земята е от съществено значение за вземане на правилни решения в съвременното общество. Земята се използва непрекъснато, в почти всички човешки дейности и трябва да се управлява правилно, за да се смекчат дългосрочните вредни въздействия и за подпомагане на устойчивото развитие. Обществото се нуждае от по-прозрачни и последователни подходи за справяне с предизвикателствата, произтичащи от необходимостта от съгласувано управление на права, ограничения и отговорности по отношение на земята.

Постоянно се увеличава необходимостта от данни за заобикалящата ни среда. Достоверното и пълно документиране на правни и физически земни обекти подкрепя обществените усилия за устойчиво развитие. През последните години в развитите страни, в т. ч. и в повечето страни от ЕС, се направиха безпрецедентни инвестиции и се изразходваха значителни средства за събиране, съхранение, обработване, анализиране и разпространение на пространствена информация за околната среда. Настоящото глобално предизвикателство е не само събирането на пространствени данни, но също така и развитието на инфраструктурите и комуникациите, което ще даде възможност на гражданите, бизнеса и държавните институции да се възползват по най-ефективния начин с наличните технологии, които информационното общество предоставя на разположение в последните години. Това създава не само нови потребности от пространствени данни за околната среда,

3

ГЕОДЕЗИЯ

ВИЗИЯ 2030 - РАЗВИТИЕ И ПЕРСПЕКТИВИ ЗА ГЕОДЕЗИЯТА И КАДАСТЪРА В БЪЛГАРИЯ

Д-р инж. Кирил Стоянов, инж. Цветен Боев, д-р инж. Иван Калчев,

Съюз на геодезистите и земеустроителите в България

ГКЗ 5-6 ' 2019