Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-5-6'2017(За печат) | Page 6

4

ГКЗ 5-6 ' 2017

предложения на СГЗБ и КИГ до служебния министър на РРБ. Професионалистите, назначени на администра-тивните постове в служебното правителство, веднага намериха общите теми, бързо формулираха и проблемите в нашия бранш (колкото и да бе нелицеприятно да ги чуем лично от зам.-министър) – мерки за повишаване на качеството на кадастралните карти и геодезически продукти.

В контраст с активния диалог по време на служебното правителство между администрацията и професио-налните геодезически организации, ситуацията се промени коренно при встъпване на новото редовно правителство. Седмица след назначаването на инж. Йовев за зам.-министър на РРБ в настоящия кабинет, министърът насрочи среща с неправителствените организации на 07.06.2017г. Един ден преди това, със съобщение по електронната поща, срещата беше отменена „във връзка с промени в програмата на министъра“, като се очакваше допълнителна дата да бъде определена през седмицата 12-16 юни. На 21.06.2017г., три от професионалните геодезически организации (КИИП, КИГ и СГЗБ) депозирахме писмо до министъра на РРБ по повод извършените кадрови промени в АГКК и напомнихме очакването ни за провеждане на обявената среща. Така и останахме в очакване за среща с ръководството на МРРБ до днес!

По предложение на СГЗБ инж. Михаил Киров организира среща с браншовите организации в седмицата на неговото повторно назначаване на поста „изпълнителен директор” на АГКК. Той декларира заявка за сътрудничество и диалог, даде и доста обещания за конкретни краткосрочни мерки, както и за продължаване на предприети дългосрочни инициативи. Нито едно от обещанията и декларациите впоследствие не бе изпълнено! Диалогът в този формат свърши още след първата среща. За първи път ресорният зам.-министър в МРРБ и директорът на АГКК се „показаха” пред колегията по време на организираната от АГФ геодезическа среща през месец октомври – 4 месеца след заявената инициатива от министъра на MРРБ и след подканите от страна на останалите три браншови организации. Глаголът „показаха“ отразява точно поведението им на тази среща, защото не отговориха адекватно на нито един от поставените конкретни и важни въпроси.

3. ДЕЙНОСТИ ПО КАДАСТЪРА И ГЕОДЕЗИЯТА ПРЕЗ

2017г.

3.1. Ускорено създаване на кадастрални карти за неурбанизирани територии

Няма публична информация по изпълнение на „Концепцията за ускорено създаване на кадастрална карта чрез административно преобразуване на картите на възстановена собственост (КВС) в кадастрални карти и регистри (КККР)”. Независимо от нашето мнение (а може би точно заради това), че промените в ЗКИР и Наредбата за създаване и поддържане на КККР не внасят яснота как „Концепцията…” ще бъде приложена и как ще заработи, администрацията на АГКК пази особено ревниво методиката за осъществяване на най-голямото производство на кадастрални карти в цялата история на кадастъра в България. Въпреки това може да се направи анализ на състоянието на този процес индиректно по официално публикувани данни.

Съгласно § 32 (1) от Преходни и Заключителни разпоредби към ЗИД на ЗКИР (обн. - ДВ, бр. 57 от 22 юли 2016г.): „В тримесечен срок от влизането в сила на този закон производството по създаване на кадастрална карта и кадастрални регистри за неурбанизирани територии се смята за открито за всички землища, за които не е издадена заповед по чл. 35, ал. 1“. По утвърден график от изпълнителния директор на АГКК се предвижда всички 3777 КВС да се преобразуват в КККР в срок от 20 месеца след влизане в сила на ЗИД на ЗКИР. Към края на месец октомври 2017г. (15 месеца от влизане в сила на ЗИД на ЗКИР от 22.07.2016г.) от МЗХ следва да са предадени на АГКК КВС за 2904 землища, а 2683 би трябвало вече да са преобразувани в КККР. До края на май 2017г. (10 месеца от началото) в „Държавен вестник” са обнародвани заповеди на изпълнителния директор на АГКК за одобряване на КККР за неурбанизирани територии в 54 землища или 2.97%, а към края на месец октомври (15 месеца от началото) заповедите са за 502 землища или 13.29%. В случай, че за ¾ от общия краен срок са завършени около 13% от дейностите, е ясно, че не е възможно да се реализира пълният обем дейности в указания срок. Тези факти говорят, че техническите дейности за преобразуване на КВС в КККР изискват значително по-голям ресурс от време и специалисти от предвиденото в графика на АГКК.

Забавянето на „преобразуването“ на КВС в КККР създава и множество допълнителни проблеми, свързани с актуалността на информацията и достоверността й след този процес. През времето за административното изпълнение от АГКК на процедурата по производство на КККР, в неурбанизирани територии чрез преобразуване на КВС продължават да се извършват сделки, промяна на собственост и ползване, преобразувания на граници и смени на предназначението на земеделски имоти. Това налага изменения на вече предадените в АГКК карти, които продължават да се поддържат от фирмите с договори към МЗХ, но няма предвиден механизъм тези изменения да се отразяват в преобразуваните КВС от АГКК! Така още при одобряването на новите КККР за неурбанизираните територии, те вече няма да са актуални и ще отразяват състоянието на имотните граници, собствеността, НТП и др. с давност 6-9 и повече месеца. Това ще налага коригирането им с проекти за изменения на КККР (изработвани съгласно нормативната уредба от правоспособни лица по ЗКИР) – една сериозна по обем дейност, свързана с допълнителни времеви и финансови ресурси.

Видно е, че АГКК не е в състояние да изпълни дейността по преобразуване на КВС в КККР в тези изключително кратки срокове, които с изменение на ЗКИР през 2016г. й бяха поставени, поради липса на яснота за това: как технически това ще стане, поради липса на човешки и финансов ресурс?! От това следва, че след приключване на тази процедура АГКК ще трябва да предоставя информация за земеделските имоти обратно на МЗХ, която няма как да е актуална! Това обстоятелство ще затрудни дейностите на МЗХ като най-голям потребител на кадастрална и специализирана информация за неурбанизираните територии. Така една необмислена, непремерена и технически неиздържана идея на МРРБ (АГКК) ще донесе негативи на цялата геодезическа гилдия!

3.2. Дейности по проект по Оперативна програма

„Добро управление“

В рамките на проект на АГКК „Създаване на кадастрални данни в цифров вид и развитие на електронните административни услуги на АГКК“, осъществяван по Административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ №BG05SFOP001-1.002-0005-С01 в рамките на