Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-5-6'2017(За печат) | Page 5

SUMMARY

The article is a brief overview and analysis of what is happening in the field of Geodesy and Cadastre in Bulgaria through 2017. The status of the processes of implementation of geodetic and cadastral activities assigned by the Agency of Geodesy, Cartography and Cadastre (AGCC) and update the legal framework in the field of cadastre are discussed. Views and opinions on the management of AGCC and joint working of geodetic professional organisations this year are expressed.

Key words: cadastral administration; professional organizations; geodetic activities; legal documents

РЕЗЮМЕ

В статията е направен кратък обзор и анализ на случващото се в областта на геодезията и кадастъра в България през 2017г. Разгледано е състоянието на процесите по изпълнение на геодезически и кадастрални дейности, възлагани от Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК), и обновяване на нормативната база в областта на кадастъра. Изказани са мнения и становища относно управлението на АГКК и съвместната работа на геодезическите професионални организации през настоящата година.

Ключови думи: кадастрална администрация; професионални организации; геодезически дейности; нормативни документи

1. ОБЗОР НА ГЕОДЕЗИЧЕСКАТА 2017 ГОДИНА

2017 година може да се обяви за най-динамичната по отношение на поредицата от персонални кадрови смени в ръководството на единствения държавен орган в областта на геодезията в България – Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Дали тази динамика се отразява добре за развитието на бранша и за геодезическата общност е въпрос, на който всички усещаме отговора доста осезаемо, а той не може да се оцени като положителен! Ръководствата се сменят, но проблемите пред бранша и колегията остават, дори, според нас, се задълбочават!

Тази турболентност, следствие на политическите процеси в страната през изминалата една година, се прояви и в сектор „Геодезия и кадастър”, като определено може да се каже, че не внася стабилност, предсказуемост и развитие. Последствията не закъсняват – 2017 година ще бъде, може би, рекордна по отношение на провалени и невъзложени планирани обществени поръчки за кадастрални и геодезически дейности. Българските геодезисти се чувстват несигурни за непосредственото си бъдеще и хляб, перспективите за развитие са неясни и недефинирани. За съжаление, това се отразява и на общностните нагласи в колегията - загубва се стремежът за обединяване на геодезическите организации за защита на общи каузи, наблюдава се даже действието на центробежни сили и прояви на разединяване.

2. КАДРОВАТА ПОЛИТИКА В УПРАВЛЕНИЕТО НА

КАДАСТЪРА И ГЕОДЕЗИЯТА

След като в началото на ноември 2016г. инж. Светослав Наков беше „временно“ отстранен от длъжността Изпълнителен директор на АГКК от министъра на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) в кабинета Борисов-2, този пост стоя вакантен в продължение на около един месец и АГКК практически се управляваше от главния секретар, дошъл в Агенцията от поста „съветник” на министъра на МРРБ. В средата на декември 2016г. постът бе зает временно от инж. Михаил Киров, командирован от СГКК – Ловеч от 13.12.2016г. до 11.02.2017г. На 16.02.2017г. служебният министър на МРРБ разпореди временно ръководството на АГКК да се поеме от инж. Силвия Коева, а само четири дни по-късно за нов изпълнителен директор на АГКК беше назначена инж. Мима Чалева.

След встъпване в длъжност на новото правителство „Борисов-3”, в кабинета на министъра на МРРБ на 15.05.2017г. беше назначен като зам.-министър Павел Тенев – инженер геодезист. Два дни след това той подаде оставка и тя мигновено беше приета от министър-председателя. На 01.06.2017г. инж. Валентин Йовев беше назначен за ресорен зам.-министър на МРРБ, а наскоро след това, от 16.06.2017г. инж. Михаил Киров отново встъпи в длъжност като изпълнителен директор на АГКК. Междувременно рокадите не спряха, тъй като в края на юни 2017г. инж. Светослав Наков се появи като съветник в кабинета на министъра на МРРБ (откъдето дойде в АГКК тогавашният главен секретар), а главният секретар на Агенцията бе отстранен в края на август и в момента приключва конкурс за заемане на тази длъжност!

Така, за период от около 8 месеца, Министерството на регионалното развитие и благоустройството беше оглавявано от трима министри, а в областта на геодезията имахме четирима ресорни зам.-министри, АГКК беше ръководена от петима изпълнителни директори. Инж. Киров може би ще се впише като рекордьор, заемайки длъжността Изпълнителен директор на АГКК два пъти в рамките на 4 месеца!

След като години наред нямаше геодезисти на ръководни позиции в МРРБ, изведнъж колегията ни получи шанс с назначаването на председателя на Камарата на инженерите по геодезия (КИГ) за ресорен зам.-министър, а бившият изпълнителен директор на АГКК стана съветник на министъра на МРРБ! Това породи надежди и очаквания за по-добро бъдеще на бранша.

Ръководството на МРРБ от служебния кабинет прояви небивал интерес в областта на кадастъра, като по негово време се проведоха цели три срещи на министъра и зам.- министъра с геодезическата колегия – активност, която не се бе случвала от много време, а и не се е случвала и след това. Първата среща бе организирана по писмени

3

ГКЗ 5-6 ' 2017

ГЕОДЕЗИЯ И ПРОФЕСИОНАЛНА ПРАКТИКА

АКТУАЛНИ ПРОБЛЕМИ НА ГЕОДЕЗИЯТА У НАС

или „Големите надежди“, но не по Ч. Дикенс

д-р инж. Иван Калчев, инж. Цветен Боев,

Съюз на геодезистите и земеустроителите в България, София