57
ГКЗ 5-6 ' 2017
ЮБИЛЕИ
ДОЦ. Д-Р ИНЖ. ПЕНКА ЙОРДАНОВА КАСТРЕВА
Нашата колежка, учен и преподавател доц. д-р инж. Пенка Йорданова Кастрева навърши 60 години.
Родена е през 1957 г. в с. Дряново, Ямболско. Средното си образование завършва през 1975 г. в Строителния техникум в гр.Бургас, специалност „Геодезия и картография”. До 1977 г. работи в ОНС - гр.Ямбол, отдел „Попълване и поддържане на плановете”, след което постъпва във ВИАС (сега УАСГ), за да продължи образованието си по същата специалност. През 1982 г. завършва висшето си образование - инженер-геодезист. Работи последователно в Благоевградски окръг: в мина „Пирин” – с. Брежани (1984-1986); СП „Териториален кадастър” (1986); КИПП „Електропроект” (1987); Проектантско бюро „Места” - СМК (1988-1991), Строителен техникум в Благоевград (1991-1992) - геодезист по заместване. През всички тези години в работата си като проектант придобива практически знания от различни области на геодезията - вертикално планиране, регулации, кадастър.
От 1992 г. работи в Регионалната служба по кадастър, геодезия и регистрация на недвижимата собственост в системата на МРРБ като главен специалист, експерт и главен експерт. Дейността й е свързана с контролни функции по приемане на геодезически мрежи, кадастрални, земеразделителни и други геодезически планове. От 1994 г. е хоноруван асистент по практически упражнения по „Основи на геодезията и картографията” на студентите от специалността „Инженерна екология” в Югозападния университет „Неофит Рилски”, гр. Благоевград. От 1998 г. е хоноруван асистент към катедра „Висша геодезия” в Университета по архитектура, строителство и геодезия, като ръководител на упражненията по дисциплината „Национални геодезични мрежи”- II част.
През 1998 -2001 г. е свободен докторант. Защитава докторска дисертация през 2001 г. и придобива научната степен „доктор”. През 2004 г. е избрана за доцент в Югозападния университет „Неофит Рилски“ (ЮЗУ), гр. Благоевград, където продължава да работи и сега. Тя е член на Катедра „География, екология и опазване на околната среда" към Природо-математическия факултет. Преподаваните от нея дисциплини са: картография, тематична картография, географски информационни системи, туристическо картографиране. От 2015 г. е гост-преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”, където чете лекции и води упражнения по няколко картографски дисциплини.
Работата в Строителния техникум и двата университета й дават възможност да добие опит в преподавателската дейност.
Професионалните и научните интереси на доц. Кастрева са в областта на геодезията, геодезическите измервания, картографията и ГИС. Притежава базови и специфични компютърни умения и компетенции.
Доц. Кастрева е била научен ръководител, както и научен консултант на докторанти и научен ръководител на успешно завършили дипломанти и докторанти. Разработила е сама или е участвала в разработването на учебни програми, учебни планове и на документация за институционална и програмна акредитация.
Има научно-приложни публикации в областта на геодезията, картографията, геоинформационните системи. Публикувани са в наши реномирани списания, както и в известни международни бюлетини, докладвани са на международни форуми.
Част от дейността й, чрез участие в колективи на ЮЗУ, е свързана с изработването и реализирането на научни проекти. Някои от разработките на доц. Кастрева (част от дисертацията) са внедрени или са намерили приложение в различни национални и международни проекти и програми. Автор е на учебници и ръководства, видеофилми и електронни ръководства за работа със специализиран софтуер за картографиране в ГИС среда, предназначени за студенти по география и екология. Издадени са няколко учебни пособия и участие в 2 монографии. Рецензент е на научни проекти, теми и дисертационни трудове в областта на геодезията и картографията.
Учебникът на доц. Кастрева „Географски информационни системи и компютърна картография” е предназначен за студентите от специалностите „География”, „Екология и опазване на околната среда” и „Педагогика на обучението по география и история” в Югозападния университет „Неофит Рилски”, изучаващи дисциплините „Картография” и „Географски информационни системи”, съгласно учебния план. Обемът на учебника обхваща 465 стандартни страници.