Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-5-6'2017(За печат) | Page 30

• Споделяне на данните като уеб-приложение

За разширяване на достъпа до данните от практиката извън домейна на МГУ „Св. Иван Рилски“ е създадено уеб-приложение с публичен достъп „Практика по ОГМ и ГНСС“. За целта е използван модулът Story Map Builder, част от семейството ГИС услуги в портала ArcGIS Online. Данните са споделени и визуализирани геометрично в 2D и 3D като Map Jоurnal (един от предварително дефинираните типове приложения), с добавени описателни текстове, снимки, хиперлинкове за изтегляне на сурови измервания, отчети от обработка с Trimble Business Center, и др.

Адресът за публичен достъп до приложението е:

http://arcg.is/2e7suZy.

28

ГКЗ 5-6 ' 2017

Уеб-картата и уеб-приложението могат да се използват допълнително за създаване на мобилни ГИС приложения за Android, iOS и Windows Phone.

4. ПОТРЕБИТЕЛИ

УебКласовете потребители и достъпът до ГИС са организирани в следната структура (табл. 2).

Фиг. 4. Начална страница на Map Journal Builder, отворена в режим на редактиране

5. АНАЛИЗИ

Създадената геоинформационна система осигурява инструменти за анализ и интерпретация на резултатите от измерванията, сред които:

• Статистически анализи - точността на различните видове измервания: ГНСС, ъглово-линейни, нивелачни, и др. (фиг. 3);

• Пространствени анализи – зони с концентрация на измервания с ниска точност, гъстота на точки/репери от изходната геодезическа основа, планиране на райони за провеждането на бъдещи практики, и др.;

• Класифициране на данните по различни признаци (пример - фиг. 6).

Фиг. 6. Опорната геодезическа мрежа върху класификация на имотите от кадастралната карта на район „Студентски“ по признак „начин на трайно ползване“.

Табл. 2. Категории потребители на геоинформационната система