3.2.3. Сървърен ГИС софтуер
ArcGIS for Server е мощен продукт от ГИС семейството на ESRI, който се използва за публикуване и споделяне на измервания и резултатите от учебната практика като ГИС услуги в уеб-среда (фиг.2). Услугите са конфигурирани според широко използваните стандарти WMS (услуги с изображения) и WFS (обектни услуги). За оптимален мобилен потребителски достъп, изображенията (сканирани карти, ортофотоснимки и др.) се поддържат в кеширан вид на ГИС сървъра в различни едри, средни и дребни мащаби.
3.2.4. Услуги в ГИС облак
ArcGIS Online е облачна услуга тип GAAS (GIS-as-a-Service), която интегрира в онлайн-режим на работа: хранилище за данни, инструменти за събиране и актуализиране на ГИС данни, 2D и 3D визуализация, анализи и др. Абонаментът към услугата е с различни нива на достъп, предлагащ съответно различни възможности. В рамките на учебната практика услугата се използва за създаване на уеб-карта и уеб-приложения, и споделянето им с различните категории потребители.
• Споделяне на данните като уеб-карта
Събирането и актуализирането на данни от измерванията се извършва в картографския модул на услугата, във вид на уеб-карта, споделена вътрешно в домейна на МГУ „Св. Иван Рилски“. Достъпът до уеб-картата се извършва в реално време от всяко работно място, включително на терен - чрез мобилното приложение ArcGIS Collector (Android и iOS).
Фиг. 2. Част от единната база данни, визуализирана в 3D в облака ArcGIS Online (ArcScene) на фона на световната топографска карта на ESRI. Със синьо - точки от РГО, с оранжево – първокласни нивелачни репери, с лилаво – ГНСС вектори.
Фиг. 3. Геометрична и статистическа информация за всички ГНСС измервания е налична след кликване върху уеб-картата директно през браузер
27
ГКЗ 5-6 ' 2017
Табл. 1. Ред на работа за създаване на единната база данни