Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-3-4'2017(За публ.) | Page 8

Анализът на получените деформации показва, че има деформации както на разтягане (екстензия), така и на свиване (компресия). В централната част на находището се получават основно деформации на компресия и техните стойности са най-големи. В периферните части деформациите са от двата вида и те са по-малки. Като изходни данни за тези изчисления са използвани координатите на триангулачните точки, получени през съответните цикли.

Основните изводи от извършения анализ на резултатите са:

1. Налице са деформации както на разстягане (дилатация), така и на свиване (компресия). Има крайни елементи, където деформациите са в една посока.

2. В централната част на находището деформациите са главно деформации на компресия, като стойностите тук са най-големи.

3. В периферните части деформациите са от двата вида и са по-малки. Някои от тях могат да бъдат приети за нулеви.

За целия период 1990–2016 година най-големи деформации (над 50.10-5 или над 5.10-4 ), които са близо до критичните, се констатират за крайни елементи, разположени в централната част на находището. По-малки, но също значителни (между 1.10-4 и 5.10-4) са деформациите в по-голямата част от крайните елементи. Сред тях има периферни крайни елементи, но по-голямата част от тях са в централната зона.

За незначителни могат да се считат деформациите под или равни на 1.10-4 (или под 10.10-5). Те се отнасят до елементите, които общо взето са разположени в периферните части на обекта.

Определените вертикални премествания за периода 1990-2016 г. показват, че винаги най-голямо е слягането в централната част на находището. Същите са представени с изолинии на фиг. 4.

6

ГКЗ 3-4 ' 2017

Фиг. 4. Вертикални премествания за периода 1990-2016 г.

Стойностите на изолиниите на сляганията са дадени в табл. 1.

Като изходни репери през целия измерителен период са използвани вековият репер ВНР 270 и НР 506, за които се предполага, че са неподвижени. Техните положения се контролират взаимно с останалите фундаментални репери. Дори и да нямат собствени движения, напълно уместно е да се предположи, че тези репери заедно с останалите участват в съвременните вертикални движения на земната кора (СВДЗК) в региона. Тези движения са обаче много бавни и не се отразяват значително върху резултатите.