Ежегодно студентите от ФТН, и в частност от направление 5.7. „Архитектура, строителство и геодезия”, участват в национални и международни студентски научни сесии и заемат призови места. В периода 2010-2017 г. студентите от професионалното направление са участвали в следните научни форуми:
В периода 2010-2017 г. общо 99 студенти и докторанти от професионалното направление са взели участие в 5 вътрешно университетски научни проекта, което представлява 39,1% от всичките 215 обучавани в направлението студенти и докторанти.
В периода 2010-2017 г. студенти и докторанти от професионалното направление имат 29 участия в научни форуми у нас и в чужбина. Общият брой на научните публикации на студенти и докторанти от направлението е 26, 2 публикации са на чужд език.
В периода 2010-2017 г. има 37 участия на студенти и докторанти в научни форуми у нас и в чужбина, което представлява 17,2% от всичките 215 обучавани студенти и докторанти в направлението.
Има 34 публикации с участие на студенти и докторанти от общо 93 на преподаватели, студенти и докторанти. Относителният дял на публикациите с участие на студентите и докторантите спрямо общия брой публикации в професионалното направление е 36,6%.
6. ПРОФЕСИОНАЛНА РЕАЛИЗАЦИЯ
В периода 2010-2015 год. в професионално направление 5.7.„Архитектура, строителство и геодезия” към ФТН са се дипломирали 117 обучаеми, от които: в ОКС „Бакалавър” са завършили общо 75 студенти, а ОКС „Магистър” - 42 студенти. Дипломирането във ФТН през годините е представено в Таблица 1.3.
Дипломирани студенти, завършили професионално направление 5.7 „Архитектура, строителство и геодезия:
36
ГКЗ 3-4 ' 2017
Таблица 1.3
Данните за реализирането (продължили образованието си в по-висока ОКС или започнали работа по специалността) на завършилите студенти са събрани от отговорите на писма до работодатели от региона и страната, преките контакти с работодатели и дипломирани студенти и данни от бюрата по труда.
Сред студентите, реализирали се на пазара на труда по професионалното направление, има работещи като: геодезически кадри във фирми от региона и страната („Шуменски кадастър“, „Пътища“, „Геоконсулт“, „Геоплюс“, „Геодезическо проектиране“, „Инвестиционно проектиране“, „Геопрециз”, „Община Шумен“, „Автомагистрали „Черно море“ и др.)
7. АНАЛИЗ НА ОБУЧЕНИЕТО
Учебната документация на специалност от регулираната професия „Инженер в геодезията, картографията и кадастъра“, ОКС „Магистър” в ШУ е сравнима с тази на други водещи ВУ. Обучението в професионално направление 5.7. „Архитектура, строителство и геодезия” в Република България се предлага от 9 университета, но само в 3 се изучава специалността „Геодезия”, това са: УАСГ – София, МГУ – София и ШУ. Направено е сравнение с подбрани ВУ, които са акредитирали сходни специалности, с които могат да се открият допирни точки по отношение на спецификата на учебните планове и заложените в тях учебни дисциплини.
Анализът показва, че броят на учебните дисциплини в учебния план на специалността е сходен с този на УАСГ, като се дава приоритет на дисциплините от задължителната и избираема подготовка. По отношение на аудиторната заетост в УП се отчита преобладаване на часовете за семинарни и лабораторни упражнения в сравнение с часовете за лекции в ШУ с 77,78%, пред 60,52 %. Това съотношение демонстрира акцент върху практическата подготовка на студентите в ШУ.
При сравнение на учебните планове на специалността в ШУ и УАСГ се установява, че общият хорариум, броят, разпределението и естеството на учебните дисциплини не се различават до голяма степен. Констатираните различия се получават на база изискванията на Наредбата съгласно ПМС №303/09.11.2015 g. [2] отнасят предимно до броя на учебните дисциплини и по-големия хорариум в ШУ. В съдържателно отношение между учебните дисциплини в плановете се установява определено сходство, а останалите определят специфичния облик на учебното съдържание във всеки един.
Творчески командировки и специализации в чужбина от преподаватели във ФТН на ОТД, обслужващи професионалното направление: По проект BG51РО001-3.3.06-0003 „Изграждане на устойчиво развитие на докторанти, постдокторанти и млади учени в областта на природните, техническите и математическите науки" са проведени 2 участия с 3 научни доклада на 1 преподавател и 1 докторант от катедра „Геодезия” в научни сесии в Рижкия технически университет, гр. Рига, Латвия.
Успешно приключиха три процедури по защита за ОНС „Доктор” по докторски програми „Обща, Висша и Приложна геодезия”; „Земеустройство (вкл. „Кадастър и оценка на имоти”)” и „Картография (вкл. „Тематично географско картографиране”)”.
Предвижда се обявяване на конкурс за доцент по „Обща, Висша и Приложна геодезия”. Обявени са конкурси за главен асистент и за асистент.
Водещо в дейността на катедра „Геодезия” е нейното хармонизиране с мисията, целите, съдържанието и средствата за осъществяване на процеса на обучение на студентите в специалността. Това разбиране налага академичният състав, обучаващ студентите от специалността, да се придържа стриктно към следните принципи:
• Непрекъснатост на процеса на усъвършенстване на учебната документация;