Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-3-4'2017(За публ.) | Page 37

LPS за 5 работни места; Trimble Business Centre – лицензен софтуер за работа в мрежа за 10 работни места; TPLAN и др.

Катедра "Геодезия" разполага със следните инструменти и прибори:

• 7 броя тотални станции; 8 броя нивелири; 4 броя теодолити; 4 броя геодезически GPS приемника – комплект, включително допълнително оборудване за потребителска базова станция; Toshiba Studio 163 – скенер/принтер А3; Ехолот ECHO SOUNDER SYSTEMS – SONARMITE BTX; Гравиметър ГАК-Т7; Лодка надуваема с двигател; 2 броя скенери А4 + 3 броя принтери А4; Прецизен барометър.

Фиг. 2. Лаборатория по дигитална фотограметрия

За практическата подготовка на обучаемите в района на ШУ е развита геодезична мрежа с около 40 точки, които са стабилизирани и реперирани. Тази мрежа (или части от нея) се използва за учебните практики по геодезия, геодезични мрежи и приложение на GPS в геодезията.

ШУ разполага с наблюдателна астрономическа база за практическо обучение на студентите и научноизследователска дейност. За да може да се реализира успешно дейността на Астрономическия център (АЦ), през юни 1999 г. е изградена астрономическа кула на покривната площадка на Корпус №3 на университета, на която бе монтиран триметров купол. Материалната база на АЦ се състои от: работен кабинет, оборудвана зала за практически упражнения, астрономическа кула, площадка за наблюдения с малки учебни телескопи.

За практическото обучение на студентите се използват: звездни карти с въртящ кръг; 15-cm телескоп-рефлектор система „Менискас”; астрокамера; 2 учебни телескопа рефлектори; учебен телескоп „Алкор”; зрителна тръба; шрайбпроектор; 32" монитор; 7 компютъра; цифров окуляр; софтуер за обучение и софтуер за обработка и моделиране на наблюдателни данни.

Основната литература за обучение на студентите на специалност от регулираната професия „Инженер в геодезията, картографията и кадастъра“ във ФТН по професионално направление 5.7. „Архитектура, строителство и геодезия“, налична в библиотеката до 2015 година, включва 324 заглавия на книги и 10 заглавия на периодични издания. Новопостъпилите библиотечни издания по професионалното направление за последните 5 години са 20, от които 6 нови периодични издания. Относителният дял на новите заглавия на книги по професионалното направление е 6% от общия брой на книгите по направлението. Относителният дял на новите заглавия на периодични издания е 60%.

Ежегодно на всеки факултет се предоставя субсидия за обновяване на учебния фонд в университетската библиотека.

5. НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКАТА ДЕЙНОСТ

Голяма част от научноизследователската дейност на преподавателите се осъществява чрез сътрудничество със сродни висши училища, институти на БАН за разработка на научни проекти и програми. Преподавателите участват в решаването на текущи и дългосрочни проблеми в образованието както на национално, така и на регионално ниво.

Общо 18 преподаватели са взели участие в шест национални проекта: По оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”: Модернизиране на центъра за дистанционно обучение на ШУ чрез въвеждане на съвременни електронни форми на обучение (2012-2014); Изграждане на устойчиво развитие на докторанти, постдокторанти и млади учени в областта на природните, техническите и математическите науки (2012-2015); Студентски практики (2012-2014); Образованието в Шуменския университет в служба на икономиката на знанието (2013-2015); Проект „Научно-приложна разработка за моделиране на геоида за територията на България, методика и софтуер за прилагането му при мониторинг на геодинамични процеси” (2011-2015).

През периода 2010 – 2015 г. с участието на ФТН са проведени:

1) Международни научни конференции „МАТТЕХ” 2010, 2012 и 2014 (организирана съвместно с ФМИ). Международната конференция „МАТТЕХ” се провежда на всеки две години с участието на представители на академичните среди от България и чужбина,преподаватели от средните училища и бизнес-организации. Програмата включва различни тематични направления от областта на компютърните, математическите, природните, техническите, стопанските и педагогическите науки. Формират се секции по: Математика, физика и астрономия; Компютърна информатика и компютърни информационни технологии; Архитектура, строителство и геодезия; Информационни, технически и икономически проблеми на системите за сигурност; Общо инженерство и технически системи; Проблеми на обучението по математика, информационни и компютърни науки и икономика; Икономика и управление; Кризисен мениджмънт; Студентска секция (по посочените научни направления);

2) Научна конференция с международно участие „40 години Шуменски университет 1971-2011” (13-14.09.2011). В нея активно участие взеха преподавателите, докторантите и студентите от ФТН. В конференцията участваха учени от различни институти на БАН, СУ„Св. Климент Охридски”, ИУ Варна, Пловдивски университет, ВТУ, РУ, както и от редица чуждестранни университети и научни институти;

3) Научни конференции с международно участие, провеждани ежегодно (2010, 2011, 2012, 2013 2014 и 2015) във Факултета „Артилерия, ПВО и КИС” (гр. Шумен), НВУ „В. Левски”;

4) Научна конференция, посветена на 50-тата годишнина от полета на Ю. Гагарин, която се проведе в гр. Шумен на 14-15.04.2011 г.;

5) 7th, 8th, 9th, 10th International Conference on Bionics and Prosthetics, Biomechanics and Mechanics, Mechatronics and Robotics (2012 г. – Варна, 2010, 2013 и 2014 г. – Лиепая, Латвия.

Изнесените доклади на конференциите са отпечатват в рецензирани сборници „Научни трудове”.

35

ГКЗ 3-4 ' 2017