спрямо оста на профила, котировки на наклони в проценти и др.
Фиг. 13. Проектен профил при рехабилитация на път
За създаването на така пълен типов напречен профил в средата на AutoCAD Civil 3D се използва обект от тип Assembly, към който се добавят всички пътни принадлежности - обекти от тип Subassembly.
Добавените към профила пътни принадлежности са динамични обекти от модела, чиито параметри могат да бъдат редактирани, например - ширина, височина, наклон и др. Площта на напречното сечение за всяко Subassembly, спомага за динамичното изчисление на количества, които са необходими за изграждането на пътя. AutoCAD Civil 3D поддържа пълна библиотека с готови за използване пътни принадлежности. При рехабилитация на път, типовият напречен профил е важна част от процеса на проектиране, защото спрямо него биват изчислявани всички земни работи и необходими количества за влагане при изграждането на обекта. Подходящо Subassembly за проектиране на типов напречен профил при рехабилитация на път е OverlayMillAndLevel2 (фиг. 14).
Фиг. 14. Типов напречен профил OverlayMillAndLevel2
8. СЪЗДАВАНЕ НА ТЕОРЕТИЧЕН ПЪТЕН МОДЕЛ
(CORRIDOR)
Инструментът Corridors създава теоретичен пътен модел, като обединява в едно създадените до момента - проектна ос, надлъжен профил и типови напречни профили. AutoCAD Civil 3D използва:
• проектната ос за определянето на плановото положение на модела;
• надлъжния профил за определяне на височинното положение;
• типовия напречен профил за определяне на напречното сечение.
Corridor е динамичен обект, от който може да бъдат създавани други поддържани AutoCAD Civil 3D обекти. От последните могат да бъдат извличани различни по вид данни, като например:
• повърхнини - определят всеки един пласт от пътната настилка, земното легло на пътната настилка, земната основа на пътната настилка и др.;
• структурни линии – обвързани чрез динамична връзка с коридора и надлъжния профил, от които можем например директно да копираме котите на точките от линията в Технологичния проект, третиращ рехабилитацията;
• трасета;
• профили;
• точки – могат да се извличат координати и коти на характерни точки от типовите напречни профили, които да се организират в групи.
Corridor поддържа опция за изчисление на надвишенията в преходните и кръгови криви на трасето на пътя.
9. ИЗЧИСЛЕНИЕ НА МАТЕРИАЛИ
Както при всяко едно строителство, при рехабилитация на път е необходимо да бъдат изчислени количествата на всеки вложен материал. За решаване на тази задача AutoCAD Civil 3D ползва инструмента Compute Materials.
Основните работи (свързани с влагане на материали), които се извършват за изпълнението на една рехабилитация на път са:
• асфалтови работи при полагане на усилващи пластове;
• технологично фрезоване;
• асфалтови работи при полагане на износваща настилка.
На база описаните по-горе дейности в точки 4 до 8 вкл., са изчислени количествата за вложените материали. Изчислените количества са изведени в динамична таблица (табл. 4) и могат директно да се прилагат като ведомости в проектната документация.
26
ГКЗ 3-4 ' 2017
Таблица 4