При наличие на специализирано геодезическо GPS оборудване на Trimble, за трасиране на новата проектна ос, AutoCAD Civil 3D ползва приложението Trimble Link for AutoCAD Civil 3D. Приложението добавя нова лента с инструменти в средата на AutoCAD Civil 3D и предлага опции за експорт на различни по вид данни (фиг. 9). С помощта на програмата Trimble Data Transfer, се генерира файл с разширение rxl. Този файл съдържа необходимата информация за трасирането на проектната ос, като за самото трасиране се стартира измерване в режим Real Time Kinematic.
Фиг. 9. Експорт на трасе на път
5. СЪЗДАВАНЕ НА ТЕРЕНЕН ПРОФИЛ
Създаването на теренен профил за проектирането на рехабилитация на път в AutoCAD Civil 3D е относително лесна задача, за сметка на по-сложните настройки за визуализацията на стила на профила и стиловете на компонентите, които трябва да се съдържат в скалата на профила.
Основен проблем при създаването на стил на профил за рехабилитация на път е, че разстоянията между подробните профили не са точно число (например 10.00 m), а варират около тази стойност (например 9.97 m или 10.02 m). Това се дължи на факта, че за пикетирането се използват мерни инструменти, като: мерна ролетка, механично или електронно мерно колело, които нямат необходимата точност.
Създаването на теренен профил с неравномерни разстояния между точките е възможна задача за AutoCAD Civil 3D, като за нейното решение се прибягва до следната настройка: създават се перпендикулярни на проектната ос геодезически фигури (обекти от тип Survey Figure), чрез въвеждане на файл с точки, съдържащ геодезически измервания с кодове, дефиниращи плановото положение на всяка една точка от пикетираните напречни профили. Така създадените геодезически фигури дефинират коректно всеки един от напречните профили по пътното платно (фиг. 10).
Всяка геодезическа фигура определя напречен профил. Разстоянията между геодезическите фигури са действителните разстояния между профилите. Следващата стъпка от процеса е тези фигури да бъдат преобразувани първо в 3D полилиния и след това - в 2D полилиния. След тези действия се пристъпва към създаване на напречните профили (фиг. 11).
Фиг. 10. Геодезически фигури в напречен профил
Фиг. 11. Създаване на напречни профили от полилинии
Чрез създадените модели на терена и на проектното трасе се генерира теренен профил, в чиито настройки можем да укажем километричното положение на пикетните точки да бъде прочетено от вече създадените профилни линии, т.е. да се създаде теренен профил, на който разстоянията между точките отговарят точно на разстоянията между профилите на дадения обект.
6. СЪЗДАВАНЕ НА НАДЛЪЖНИЯ ПРОФИЛ
Създаването на основните геометрични елементи на надлъжния профил - нивелетните прави, които се характеризират с дължината и наклона си, и вертикалните криви, които се характеризират с радиуса и дължината си, се извършва с инструмента Profile Creation Tools. На база теренния профил AutoCAD Civil 3D създава динамични нивелетни прави и вертикални криви (вдлъбнати и изпъкнали). AutoCAD Civil 3D притежава пълен набор от инструменти (фиг. 12) за създаван/редакция на надлъжния профил. Всички необходими надписи, показващи параметрите за всеки един елемент на профила, могат да се визуализират чрез динамични надписи, намиращи се над/под или около профила.
Фиг. 12. Инструмент за създаване на надлъжен профил
По–долу (фиг. 13) е визуализиран един напълно оформен надлъжен профил при проектиране на рехабилитация на път, генериран изцяло в средата на AutoCAD Civil 3D.
7. СЪЗДАВАНЕ НА ТИПОВ НАПРЕЧЕН ПРОФИЛ
Типовият напречен профил представя всички конструктивни елементи в дълбочина на пътното платно, както и материалите, от които се изгражда.
Типовият профил включва всички пътни принадлежности - пътни банкети, отводнителни окопи, дренажи, водещи ивици, бордюри, система от предпазни огради, котировки на отстоянията за всеки елемент
25
ГКЗ 3-4 ' 2017