Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-3-4'2016(КГ) | Page 74

научен сътрудник на „Научни изследвания по геодезия и фотограметрия“ ЕООД (НИИГиФ) в периода 1988-1994 г., като и спорадично ръководител на сектор „Фотограметрия, дистанционни изследвания и картография”; началник на Главното управление „Кадастър и геодезия” (ГУКГ) към Министерството на регионалното развитие и благоустройството (1995-1998). По същото време е и председател на Съвета на директорите на „Геопланпроект“ ЕАД и член на Факултетния съвет към УАСГ. От 1998 до 2001 г. е експерт на Народното събрание. През 2005 г. за няколко месеца е бил и консултант по фотограметрия на Агенцията по геодезия, картография и кадастър.

Международната дейност на Иван Кацарски заема особено място в неговата професионална биография, както и в световната история на геодезията и фотограметрията. Юбилярът е бил генерален секретар (1982-1984) и вицепрезидент (1985-1988) на Международната федерация на геодезистите (FIG), вицепрезидент (1988-1992) и член на Финансовата комисия (1996-2000) на Международното дружество по фотограметрия и дистанционни изследвания (ISPRS). През 1988 г. е удостоен със званието „Почетен член на FIG“ за „значителни заслуги“ към Федерацията. А през 2000 г. е удостоен с международната награда „Едуард Долежал” на името на основателя на ISPRS. Наградата се дава на „лица, които по ефикасен начин осъществяват практическо прилагане на фотограметрията, дистанционните изследвания или ГИС, или са показали успех в тези области“. През същата година е награден и „за значителен принос към управление на финансите на ISPRS“. Участвал е в 8 конгреса на FIG и 8 конгреса на ISPRS. Той е един от организаторите на ХVІІ конгрес на FIG, състоял се през 1983 г. в НДК – София. На конгресите на FIG в Монтрьо, София, Торонто и Хелзинки е награден със златни медали. Награждаван е също с грамоти от FIG и ISPRS. Участвал е в 6 конференции, организирани от ООН и Световната банка, както и в 6 съвещания на геодезическите служби на бившите социалистически страни, а също в 3 конференции, организирани от московската фирма „Ракурс” и в голям брой научно-технически мероприятия в страната. Удостоен е със званието „Почетен лектор” на фирмата „Ракурс”.

За внедряване на фотограметрията в проектирането на автомагистрали е удостоен с наградата „За технически прогрес” на Комитета за наука и технически прогрес. Награждаван е също с грамоти и сребърна и златна значка на Научно-техническите съюзи.

Иван Кацарски е член на Съюза на учените в България и на Съюза на геодезистите и земеустроителите в България (от 1954 г.), в който дълги години е бил председател на секция „Фотограметрия и дистанционни изследвания”. Неколкократно е бил в състава на ръководните органи на Съюза и на Редакционната колегия на съюзното списание „Геодезия, картография, земеустройство”, включително негов главен редактор в периода 1988-1992 г.

От края на 2000 г. до средата на 2009 г. Иван Кацарски е консултант по фотограметрия на „Географска информационна система-София” ЕООД (ГИС - София) с основно задължение да съдейства за създаването на отдел „Фотограметрия”, неговото технологично изграждане и професионалната квалификация на специалистите в отдела. За отбелязване е, че отдел „Фотограметрия” е един от пионерите на дигиталната фотограметрия в България. Консултантът организира теоретичен и практически курс „Основи на фотограметрията” с 15 раздела, на който пред състава на отдела изнася 56 лекции с общо 225 часа, както и специален курс „Приложни и теоретични въпроси на фотограметрията”, включващ 26 теми. По инициатива на юбиляра е издаден Сборник „Доклади по фотограметрия”, който съдържа доклади на участниците в курса по фотограметрия. Под неговото ръководство са подготвени и изпълнени два експериментални обекта – „Младост” и „Яворов” - с основна цел усвояване на дигиталната фотограметрия за създаване на едромащабни кадастрални карти на населени места. По-късно той активно участва в подготовката и изпълнението на редица производствени обекти, по-значителни от които са „Витошка яка” с площ около 90 кв. км и „Аерозаснемане-София`2008”, включващ територията на Столичната община с площ около 1400 км2. Предназначението им е изработване на едромащабни oртофотопланове и стереокартиране на релефа и ситуацията.

Благодарение на юбиляра и контактите му с български и чуждестранни специалисти, съставът на отдел „Фотограметрия” натрупа опит в професионални изяви не само в България, но и на международна сцена. Уверени сме в това, което правим, и го проверяваме, потвърждаваме и сравняваме със световните тенденции в областта на фотограметрията. След приключването на плодотворното сътрудничество с ГИС-София, господин Кацарски, както го наричаме ние, продължава да контактува с нас, да предлага идеи и да дава насоки за нашата работа. Винаги е готов да обменя знания и опит.

Ст.н.с. д-р инж. Иван Кацарски е един от българските учени геодезисти с широка обща и професионална култура, който с интелекта и начина си на общуване е пример за всеки млад човек. Той е сред най-ерудираните и продуктивните български фотограметристи, известен и уважаван както в страната, така и в чужбина.

Пожелаваме му здраве и творческо дълголетие.

Инж. Ваня Петрова

Отдел „Фотограметрия”, ГИС-София ЕООД

72

ГКЗ 3-4 ' 2016

От 12 до 19 юли, 2016 г. се проведе конгресът на ISPRS в Прага.

На конгресът присъстваха участници от всички краища на света. Това събиране укрепи отношенията между изследователи, специалисти и представители на правителствени и неправителствени организации, като по този начин се цели увеличаване на сътрудничеството в рамките на областта.

Програмата беше разделена на няколко сесии: техническа сесия, тематична сесия, специална сесия, пленарни заседания и изложения.

Присъстващите посетиха повече от 600 интерактивни презентации с плакати, както и повече от 80 щанда на водещи организации в областта.