На 15 април т. г. ст.н.с. д-р инж. Иван Кацарски (сега доц. б. р.) – един от изтъкнатите дейци на българската фотограметрия, навърши 85 години. Събитието е повод да разкажем и припомним по-съществените моменти от неговата богата и разнообразна професионална биография.
Основно и гимназиално образование Иван Кацарски получава в родния си град София. През 1956 г. завършва с отличие специалността „Геодезия, фотограметрия и картография” в сегашния Университет по архитектура, строителство и геодезия. Бил е председател на студентския кръжок по фотограметрия и хоноруван асистент по геодезия и фотограметрия в УАСГ. През 1978 г. защитава дисертация по фотограметрия, а през 1988 г. е избран за старши научен сътрудник II степен. Специализирал е в Дрезден, Лайпциг, Йена, Москва, Санкт Петербург и Оберкохен (Германия). Участвал е в четири Щутгартски фотограметрични седмици: 2001, 2003, 2005 и 2007. Завършил е курс по маркетинг в София, организиран от Делауерския университет (САЩ).
Юбилярът е посетил 9 европейски висши учебни заведения, където се запознава с учебните и изследователските програми по фотограметрия, както и с фотограметричните лаборатории и апаратура. Има лични впечатления също и от структурата, организацията и дейността на геодезическите и кадастрални служби в над 20 страни по света, както и от дейността на 8 европейски научно-изследователски центъра. Посетил е 10 производствени предприятия в областта на геодезическото и фотограметрично приборостроене и практика.
Иван Кацарски е един от най-продуктивните автори в колегията. Има около 300 публикации в наши и чужди периодични издания и в сборници с доклади от национални и международни форуми, някои от които в съавторство. Има съвместни публикации с професорите Асен Райков и Иван Хайдушки, старшите научни сътрудници Ема Шмидек, Генчо Генов, Георги Милев, Пенчо Зафиров и др. Има внедрени 11 технологии, някои от които в съавторство. Автор е и на няколко технически нормативни документа. Част от публикациите са издадени в над 20 страни по целия свят. Съавтор е на учебника за строителните техникуми „Фотография и фотограметрия” и е автор на книгите „Основи на фотограметрията” и „Приложни и теоретични въпроси на фотограметрията”. С негово участие са създадени програмни продукти за аналитична аеротриангулация, признати за рационализация.
Професионалните интереси на юбиляра са свързани с аерозаснемането, едромащабното картиране, аеротриангулацията, близкообхватната, аналитичната и дигиталната фотограметрия, както и с технологиите, техническите средства, софтуера, специалните приложения и историята (хронологията) на фотограметрията в национален и международен аспект. Той е един от пионерите на аеротриангулацията за граждански цели в страната. Неговата дейност е свързана главно със създаване на технологии, ръководене и изпълнение на проекти, координиране, възлагане, контролиране, приемане и финансиране на геодезическа, фотограметрична, картографска и кадастрална продукция за граждански цели. Участвал е в проучване и договаряне на задгранични обекти.
Професионалният път на Иван Кацарски започва с работата му като помощник маркшайдер в Родопския минен басейн (1950-1951). След дипломирането му в УАСГ е оператор на фотограметрична апаратура и ръководител на стереокартировъчна и на геодезическа група в „Геопланпроект” (1956-1961). Следват редица постове и организации: научен сътрудник по фотограметрия в Централната лаборатория по геодезия към БАН (1961-1968); създател и ръководител на отдел „Геодезия и фотограметрия” в „Пътпроект” ( 1968-1971); експерт по фотограметрия на ООН в Учебния център към Индийската геодезическа служба (1971-1973); началник на отдел в Института по пътища към Главното управление на пътищата (около 3 години); главен експерт по фотограметрия в ГУГКК (1977-1988); научен секретар и научен сътрудник на „Научни изследвания по геодезия и
ДЕйЦИ НА БЪЛГАРСКАТА ГЕОДЕЗИЯ, ЮБИЛЕИ
ИЗТЪКНАТ ДЕЕЦ НА БЪЛГАРСКАТА ФОТОГРАМЕТРИЯ
НАВЪРШИ 85 ГОДИНИ
ГКЗ 3-4 ' 2016
71