SUMMARY
The need of creating 3D cadastre worldwide is described. The core land administration domain model is presented. It is international standard since 2012 - ISO 19152. The possible data groups that must be included in a possible realization of 3D cadastre in Bulgaria are analyzed in accordance with LADM. Specialized data are necessary in addition to digital cadastral database model. Some of specialized objects require spatial representation, which is a prerequisite for the development of 3D cadastre. Much of various specialized objects impose restrictions for real estate, though not requiring the presence of the object itself. The stages through which passes for unifying data and achieve interoperability are described in brief.
РЕЗЮМЕ
Описана е необходимостта от създаване на 3D кадастър в световен мащаб. Представена е същността на модела за поземлена администрация, който от 2012 г. е международен стандарт - ISO 19152. Анализирани са възможните групи от данни, в съответствие със стандарта, които следва да присъстват при евентуална реализация на 3D кадастър в България. Освен данните от цифровия модел на кадастъра са необходими и специализирани данни. Някои от специализираните обекти изискват тримерно представяне, което е предпоставка за развитие на 3D кадастър. Голяма част от разнообразните специализирани обекти налагат ограничения върху недвижимите имоти, макар и да не се изисква наличието на самия обект. Схематично са описани етапите, през които се минава за унифициране на данните и постигане на оперативна съвместимост.
1. ВЪВЕДЕНИЕ
Местоположението на недвижимите имоти не се променя в продължение на много години, но липсата на територия в интензивно застроените градове е причина все по-често да възникват обекти на собственост над/под повърхността, както и недвижими имоти с предназначение, различно от предназначението на недвижимите имоти на повърхността (например частни обекти на собственост в надлези, подлези, върху мостове и естакади и др.).
През последните 16 години в световен мащаб се осъзнава необходимостта от разработването на 3D кадастър. Причините за това са обусловени от:
• Регистрацията на права и граници на припокриващи се и/или застъпващи се във височинно отношение обекти;
• Развитието на технологиите за набиране на пространствени данни, от една страна, и информационните технологии - от друга.
Осъзнаването на необходимостта от 3D кадастър води до сформиране на работната група през април 2010 г. на конгреса на FIG в Сидни. В работната група има представители на около 40 страни, но България все още не е между тях. От съседните на България държави Румъния също не участва. Работната група създава две анкетни карти за състоянието на 3D кадастъра към 2010 г. и 2014 г. и очакванията към 2014 г. и 2018 г. Основните цели и темите, които се разглеждат, са публикувани на http://www.gdmc.nl/3dcadastres/.
Урбанизацията и индустриализацията оказват все по-голям натиск върху използването на земята и необходимостта от увеличаване на пространството, както нарастващата сложност на инфраструктурата й изисква регистрация на правния статут (частен и публичен), която може да бъде представена ограничено от съществуващите основно 2D кадастрални регистрации. 2D кадастралните системи не могат да управляват и изобразят правата върху земята, ограниченията и отговорностите в пространството. Едно от най-важните предизвикателства към тях е управлението на тримерните права, ограничения и отговорности (3D ПОО), в което участва и 3D кадастърът.
Към момента не е възможно да се даде общовалидна дефиниция на понятието „3D” (пространствен/обемен) имот, затова [6] предлага общо и разширено понятие: „пространственият имот се състои от земя и водни площи под и над земната повърхност, за които има уникални и хомогенни права, ограничения и отговорности”. Конкретната дефиниция трябва да се адаптира в съответствие с националната правна и организационна рамка.
3D кадастърът е следващ етап на развитие на кадастъра не само като възможност за обхващане на всички недвижими имоти върху територията, но и като средство, осигуряващо по-качествени данни за обектите на кадастъра от гледна точка на точност, визуализация, възможност за определяне на височини, обеми, пространствени зони на ограничения, отговорности и др.
Актуален проблем за съвременните информационни системи за пространствени данни е проблемът за въвеждане на стандарти за описание на моделите и за обмена на данни във виртуалното пространство.
2. СТАНДАРТЪТ ISO 19152
Всяка държава разработва собствена кадастрална система, която има своя характерна особеност. Някои работят с регистрация на нотариални актове, други с регистриране правата на собственост, някои системи са централизирани, а други не са централизирани. Някои системи се основават на подхода с „общи граници”, а други – на подхода с „фиксирани граници”. Някои кадастри имат фискална основа, други – правна. При някои от тях се регистрират актове, при други - права. Реализацията и поддръжката на кадастралните системи обаче не са евтини, като се имат предвид постоянно
КАДАСТЪР, ЗЕМЕУСТРОЙСТВО
НЕОБХОДИМОСТТА ОТ 3D КАДАСТЪР
Д-р инж. Кристина Микренска-Чернева, УАСГ
37
ГКЗ 3-4 ' 2016