Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-3-4'2016(КГ) | Page 14

Извадка от топографска карта на сегашното трасе е показана в бр. 3-4/2015 г. на списание ГКЗ. На нея е нанесена с червен цвят разработка на ново трасе, също по долината на р. Искър. Оказва се, че между планинските масиви практически не е възможно да се построи трасе с параметри, позволяващи движение на влакове със скорост по-висока от 120 км/час. По тази причина такъв вариант не се обсъжда. Старата железопътна линия ще остане да обслужва само селищата и вилните зони по поречието на р. Искър.

Построяване на ново железопътно пресичане на Стара планина, минаващо край Ботевград е дългогодишно желание както на транспортните специалисти, така и на голяма част на нашата общественост.

Схематично, новопроектираната железопътна линия е представена на фиг. 2. Тя ще се отделя от Софийския железопътен възел при гара Столник. Ще мине през новата железопътна гара Ботевград. В направление северно от нея трябва да се оформят две железопътни направления: към Варна-Видин и Враца-Видин и към Червен бряг – Плевен. Тези две направления не тангират към оста на коловозното развитие на гара Мездра, поради което тя не може да се ползва като възлова гара на пресичащи се високоскоростни железопътни линии. Изработените досега варианти не могат да бъдат одобрени, поради което ще се изготвят нови проектни решения. Проектирането на новото железопътно пресичане на Стара планина дава възможност за творчески изяви на инженери-технолози, специалисти по строителство и геодезия.

5. ЖЕЛЕЗОПЪТНА ЛИНИЯ МЕЗДРА – ГОРНА

ОРЯХОВИЦА

Новата железопътна линя, пресичаща Стара планина, ще се свърже със съществуващата такава около гара Струпец. Старата железопътна линия между Мездра и Горна Оряховица през периода около 1970 г. беше електрифицирана, удвоена и реконструирана за движение на влакове със скорост V=130 км/час. В Оперативната програма „Транспорт и транспортна инфраструктура” не се предвижда проектиране на нова високоскоростна железопътна линия, минаваща през Северна България, и този въпрос не се разглеждаше на Форум - 2015. За пълнота на изложението и за сравнение с останалите участъци от северната ни магистрална железопътна линия, представяме извадка от топографската карта в един от характерните части на линията – около гара Карлуково. От картата се виждат особеностите на терена и неговия силно хълмист характер, въпреки че се намира извън планината. Очертано е най-старото трасе и това, което сега се експлоатира, - то ще остане и в бъдеще.

6. ЖЛЕЗОПЪТНА ЛИНИЯ МЕЗДРА – ВИДИН

Тази железопътна линия е включена в системата на международните транспортни коридори. Поради тази причина, нейната реконструкция и модернизация е включена в ОПТИ. Схематичната карта на линията е поместена на фиг. 2.

Основен обект е железопътен възел Мездра, проблемите за който изложихме по-горе. Между Мездра и Враца линията е двойна и не следва да се реконструира. Изготвен е идеен проект за ново трасе на линията от Криводол през Монтана до Медковец. Според този проект се изоставят гарите Ракево, Бойчиновци и Мърчаево. Проектирано е ново коловозно развитие на

гара Брусарци. Този проект не е обоснован нито технологично, нито икономически, и не следва да се реализира. Единствено следва да се одобри ново трасе между гарите Воднянци и Видбол. По железопътната линия София – Видин ще се извършват предимно комбинирани превози и високоскоростна железопътна линия не е необходима.

Фиг. 3. Ситуационен план на част от железопътен участък между гарите Роман и Червен бряг

7. ЖЕЛЕЗОПЪТНА ЛИНИЯ СОФИЯ – РАДОМИР

Безспорна е необходимостта от удвояване на железопътната линия София – Перник, по която има интензивно крайградско движение. Изготвен е идеен проект за базисен тунел при Гара Владая с дължина около 6 км. Нашето мнение е да не се изгражда такъв тунел, защото времепътуването на влаковете през него ще се намали само с няколко минути. В миналото по тази железопътна линия се движиха тежкотоварни влакове, теглени от парни локомотиви, натоварени с въглища. В Германия по железопътната линия Франкфурт – Кьолн при наклон 30% се движат електрически мотор-вагонни секции със скорост 300 км/час. Коловозите и стрелките в гара Владая следва да бъдат демонтирани и през нея да минава двойна електрифицирана железопътна линия. Трябва да бъдат реконструирани двете обратни криви след гара Батановци. Извадка от картата на района, през който минава железопътна линия София – Радомир е показана на фиг. 4.

Пътническите превози между България и Гърция се извършват предимно с автомобилен транспорт по автомагистрала „Струма”. По железопътната линия ще се извършват предимно комбинирани превози. Линията е електрифицирана и има необходимата превозна и пропускателна способност. Между България и Гърция не е необходимо да се строи високоскоростна железопътна линия.

12

ГКЗ 3-4 ' 2016